AB ve Türk Hukuklarına göre internet ortamında fikrî mülkiyet haklarının ihlâli
Infringement of intellectual property rights on the internet according to European Union and Turkish Law
- Tez No: 277301
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHİT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Günlük hayatımızın her alanında kendine yer bulan internet, hayatımızı oldukça kolaylaştırmaktadır. Ancak bu teknolojik değişim, bazı konularda çözümü zor problemler de ortaya çıkarmaktadır. Özellikle fikrî haklar alanında ortaya çıkan yeni eser türleri veya teknolojiye uyum sağlayarak eserlerin şekil değiştirmesi, çoğaltma, kopyalama, yayma gibi eser sahibi ve bağlantılı hak sahiplerinin haklarının ihlâlinin internetin ortaya çıkışından beri hızlı biçimde artması en önemli problemlerden birisidir. Bunlar için henüz yeterli ve etkili hukuki ve teknolojik koruma sağlanamaması ise problemin diğer odak noktadır. Konunun sınıraşan karakteri de öngörülen tedbirlerin uygulanmasını zorlaştırmaktadır.Bu bağlamda Avrupa Birliği etkili düzenlemeler için önemli adımlar atmıştır. Bu alanda yapılacak düzenlemelerin yalnızca millî hukuk düzeyinde kalmaması, aynı zamanda uluslararası alanda geçerliliği olan düzenlemeler olması önem taşımaktadır. İnternet ortamında fikrî hakların ihlâli sebebiyle ortaya çıkan problemlerin çözümü zorunludur, çünkü problem birliğin temel amaçlarından olan serbest dolaşımı aksatmaktadır. Bunun için Avrupa Birliği direktifler veya tüzükler gibi topluluk araçlarını kullanarak üye ülke hukuklarını uyumlaştırmaktadır.Avrupa Birliği'ne adaylık sürecinde bulunan Türkiye de iç hukukta yer alan düzenlemeleri bu direktif ve tüzüklere uygun hale getirmektedir. Bu çalışmada, internet ve fikrî hakların ihlâli arasındaki bağlantıyı Avrupa Birliği hukuku ve Türk hukukuna göre incelemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
The internet, having an important role in every field of our daily lives, facilitates life. However this technology gives rise to tackling problems as well. Especially some basic problems, growing rapidly as of the emergence of the internet, are new forms of works, conversion of work according to the new technology, infringement of rights of authors? and related rightholders such as duplication, replication and publication. Insufficient and ineffective legal and technological protection is the other focal point of this problematic sphere. Along with this crucial issues, the transboundary character of the internet also complicates the application of provided measures.European Union have taken important steps for effective regulations to deal with the legal complications of the internet. It is important for the legislation in this field to be effective not only at national level, but also at international level. It is essential to sort out these problems which are arising from infringement of intellectual property rights on the internet, because it impedes the free movement which is one of the main goals of the Community. European Union still harmonizes national laws of member states to sort out the problems through community instruments such as regulations and directives.Turkey also engaged in harmonasing its national laws to these directives and regulations because of the negotiation period with the Community. In this thesis, we tried to analyse the connection of the internet and infringement of intellectual property rights under European Union law and Turkish Law.