Küreselleşmenin Türk bürokratik sistemine etkileri
Effects of globalisation on Turkish bureaucratic system
  1. Tez No: 277306
  2. Yazar: LÜTFİ ÇAĞLAR BİLİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL DURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Küreselleşme kavramının dünya üzerindeki gelişimi ile birlikte etki alanlarınınneler olduğu ve sürecin tarihsel gelişim sürecinin nasıl olduğu incelenmektedir.Araştırmalara göre küresel dünya süreci ortaçağın bitişi ile birlikte başlayan değişimile tohumları atılmış bir süreçtir. Boyutları itibariyle ekonomik, siyasal, sosyo-kültürelolarak incelenmesi gereken küreselleşmenin başlıca aktörleri de çok uluslu şirketlerve küresel örgütler olarak ele alınmaktadır.Ulus-devlet yapılanmasına da önemli ölçüde etki eden küreselleşme süreciyönetsel anlamda birçok ülkede değişimin zorunlu olduğu bilincini yaratmıştır.Bürokrasi anlamında da sürekli devinim içerisinde olan ülkelerin yönetsel yapılarıküreselleşme süreci ile birlikte köklü değişimler ve yeniden yapılanma içine girmiştir.Osmanlı'dan günümüze kadar gelen yönetsel yapılarda da bahsedilendeğişimler süreklilik içermekle birlikte Cumhuriyet sonrası dönemde görülen bazıaksaklıklar nedeniyle sağlıklı olmayan bir süreçten geçmiştir. Bugüne kadar gelensüreçte halen Osmanlı'dan alınan bazı yönetsel yapılar kimi zaman büyük kimizaman da küçük rötuşlarla yapısal değişimler geçirmiştir. Bunların en büyüğü deküreselleşmenin yoğun olarak yaşandığı 20. yüzyılın son 10 yılından bugüne kadarolan süreçtir.Anahtar kelimeler; küreselleşme, bürokrasi, ulus-devlet, Osmanlı İmparatarluğu,Cumhuriyet Sonrası Türkiye.
Özet (Çeviri)
It has been analysed, the concept of globalization and its development on theworld and where its efficient and how is the historical development period. Accordingto researches; the main seeds of the global world process has began with thealternation at end of the middle ages. With its dimensions which should be analysedwithin the political, socio-cultural, economical dimensions, the main actors ofglobalization are multi national companies and global organizations.Globalization which has also affected the nation-state structure, hasmaintained a consciousness about there should be an alternation in many countries.Bureucratically, administrative structures of countries whica are continouslyalternating, has been in a period of alternation and restructure.Until Otoman Empire it has also been in a period of change till today. After theestablishment of Republic of Turkey sometimes there have been some disorders, sothat there have been an unhealthy period. Some of the administrative structreadjusted from Otoman Empire has changed, whether sometimes big changes or littleretouches. The biggest change can be seen on the last decade of 20th Century.Key words; globalization, bureaucracy, nation-state, Otoman Empire, Turkey after theRepublic.