Açık hava reklamları ve dergi reklamlarının etkinliğinin karşılaştırılması ve bir uygulama
Comparison of effectiveness of outdoor advertisements and magazine advertisements
- Tez No: 277313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN PARILTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kırgızistan, Bişkek şehrinde açık hava reklamları ve dergi reklamlarının etkinliğinin karşılaştırılması yapılan bu araştırmada; Bişkek şehrinde yaşayan, ve şehir sakinlerini temsil edebilecek gruplar seçilmeye çalışılmıştır.Bişkek şehrinde tesadüfî örneklem metodu ile seçilen 243 kişi ile yüz yüze görüşülmüş ve ankete katılanlara 30 sorudan oluşan bir anket formu uygulanmıştır.Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm genel olarak reklam kavramı ve bu kavramla ilgili olarak açık hava ve dergi reklamları hakkında bilgi vermektedir. Çalışmanın ikinci bölümü ise reklam etkinliği ve reklam etkinliği ölçüm metotları hakkında bilgi aktarmaktadır. Bu iki bölüm araştırmamız hakkında teorik bilgiler sunarak, konu ile ilgili genel fikir vermektedir. Araştırmanın son bölümünü ise alan araştırmasından elde edilen verilerin analiz ve sentezi oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research ?Comparison of effectiveness of outdoor advertisements and magazine advertisements? made in Kyrgyzstan, Bishkek city; we tried to choose groups that could represent all people living in this city.By face to face interwieving in Bishkek, a poll that consists of 30 questions was applied on 243 people that were chosen by random sampling method.This study consists of three main parts. First part gives us information about advertising and related to advertising outdoor and magazine advertisements. İn the second part, we can find information about advertising effectiveness and evaluating methods of advertising effectiveness. In this two parts given theoric base to understand the point of view. The last part is formed by analysis and synthesis of data which was acquired from area search.