İş doyumunun örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi
The effect of job satisfaction on organizational commitment
- Tez No: 277314
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT BAYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye çapında telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren Başarı Holding'de çalışan işgörenlerin iş doyumunun örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkisinin saptanmasıdır. Bu süreçte işgörenlerin yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu ve hizmet süresi gibi demografik özelliklerinin, iş doyumu ve örgütsel bağlılık düzeyinde ne derece değişiklik yarattığını tespit etmeye çalışılmaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde iş doyumu ve örgütsel bağlılığın kuramsal çerçevesinin oluşturulması maksadıyla; literatürde bu kavramlara ilişkin yapılmış tanımlamalar ile teorik yaklaşımlar, iş doyumu ve örgütsel bağlılığın önemi, iş doyumu ve örgütsel bağlılığı etkileyen demografik, örgütsel ve örgüt dışı faktörler ve sonuçları üzerinde durulmuştur.Çalışmanın ikinci bölümünde örnek olay tarama modeli kullanılarak, iş doyumunun örgütsel bağlılık üzerindeki etkisini ölçmek amacıyla, Başarı Holding'de anket uygulaması yapılmıştır. 309 işgörene anket dağıtılmış, 281 adet kullanılabilir anket geri dönmüştür. Geri dönüş oranı % 90.94 olmuştur. İşgörenlerin iş doyumlarını belirlemek için Smith, Kendal ve Hulin tarafından geliştirilmiş olan ?İş Tanımlama Ölçeği? ve örgütsel bağlılıklarını belirlemek için Porter ve Smith tarafından geliştirilmiş olan ?Örgütsel Bağlılık Ölçeği? Türkçe'ye çevrilerek, yorumlanmış ve araştırmada kullanılmıştır. Uygulanmış olan anket yoluyla elde edilen veriler kodlanarak SPSS 15.0 programında oluşturulan veri tabanına aktarılmıştır. Bu veriler veri tabanına girildikten sonra frekans ve crosstabs analizleri yapılarak, iş doyumu ve örgütsel bağlılık düzeylerine ilişkin gerekli bulgulara ulaşılmıştır. Daha sonra iş doyumu ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiyi test etmek için korelasyon analizi yapılmıştır. Korelasyonların bulunmasında Pearson Momentleri Çarpım Korelasyonu ve Spearman'ın Sıralama Korelasyon Yöntemi' nden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonucunda; iş doyumu ile örgütsel bağlılığın birbiriyle - yüksek düzeyde ve pozitif yönde ? çift yönlü etkileşim haldinde olduğu ortaya çıkmıştır.Anahtar Sözcükler1.İş Doyumu2.Örgütsel Bağlılık3.Başarı Holding San. ve Tic. A.Ş.4.Smith, Kendal ve Hulin tarafından geliştirilen ?İş Tanımlama Ölçeği?5.Porter ve Smith tarafından geliştirilen ?Örgütsel Bağlılık Ölçeği?
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effect of job satisfaction on organizational commitment upon the employees working at Başarı Holding which is a telecommunication company nationwide. The process analyse the changes occured in job satisfaction and organizational commitment level related to employees demographic specialties; such as age, gender, marital status, educational background and service life .The first part of the study is to evolve a theoretical framework of job satisfaction on organizational commitment; in the literature, researches were analized upon the concept and description of the theoretical approachment to the demographic, organizational and unorganizational factors that effects job satisfaction and organizational commitment.Case study research method is used in the second part of the study in order to measure the effect of job satisfaction on organizational commitment. Surveys were applied to 309 employees working at the Başarı Holding throughout the country. 281 useful surveys achieved %90,94 rate of return. Job Descriptive Index enhanced by Smith, Kendal and Hulin is used to designate the job satisfaction; Organizational Commitment Questionnaire enhanced by Porter and Smith is used to designate the organizational commitment. Sample Questionnaires were translated, interpreted, and used relevantly. The data recieved from the Applied Questionnaires were respectively coded and transfered to the database SPSS 15.0 program. Frequency and crosstabs analysis were made after the data entered to the database in which properties reacted to the job satisfaction and organizational commitment were diagnosed. Correlation analysis performed in order to test the relationship between the job satisfaction and the organizational commitment. Pearson Product-Moment Correlation and Spearman?s Rank Correlation methods were used to achieve this correlation. As a result, this research shows that job satisfaction and organizational commitment react to each other at a very high level in a positive manner.KEY WORDS1.Job Satisfaction2.Organizational Commitment3.Başarı Holding4.Smith,Kendal and Hulin?s ?Job Descriptive Index?5.Porter and Smith?s ?Organizational Commitment Questionnaire?