Cezai şart
Penal clause
  1. Tez No: 277318
  2. Yazar: MUSTAFA KAĞAN İZMİRLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET İSTEMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın temel konusu Türk Borçlar Kanununda düzenlenmiş bulunan cezai şart kavramını incelemektir.Birinci bölümde , cezai şartın tanımı ve unsurları incelenmiş, ardından benzer kavramlarla karşılaştırılması yapılmış ve Türk hukukundaki uygulanma alanına dair incelemede bulunulmuştur.İkinci bölümünde cezai şartın kurulması ve çeşitleri ile hukuki niteliği değerlendirilmiştir.Üçüncü ve son bölümde ise, cezai şartin hükümleri sona ermesi ve geçersizliği incelenmiştir.Tezin sonuç bölümünde de konuyla ilgili değerlendirmeler yer bulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main subject of this study has been examine the concept of penal cause which is organized by the Turkish Code of Obligations.In the first chapter of this study, penal clause and the definition of terms have been examined, were then compared with similar concepts in the Turkish legal system has been found in studies.In the second chapter of the establishment of conditions and the types of penal clause qualifications have been evaluated.In the third and final section, the invalidity termination of the penal clause of the conditions are studied.In the results section of this thesis where the relevant assessment has found.