Uluslararası sistemin yapısı ve işleyişine kendi bilinci ve öteki algılaması üzerinden farklı bir yaklaşım
A different approach to the structure and the mechanism of the international system over the self awareness and the perception of the other
- Tez No: 277338
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ÇAĞIRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 433
Özet
Uluslararası sistemin yapısını ve işleyişini belirleyen temel unsur öteki algılamasıdır. Öteki algılamasını ve ötekiye karşı yaklaşımı şekillendiren ise kendi bilincidir. Ötekinin karşısında yer alan ve onunla devamlı çatışma hâlinde olan kendi bilinci, zihniyet (zihnin işleyişine yön veren unsurlar) tarafından oluşturulur ki, bu zihniyet sadece aklî (pozitif) bilgiye değil, aynı zamanda tecrübeye (gelenek) ve inanca da dayanır. Kendi bilinci, öteki algılamasını inşa ederken kendi niteliklerini de büyük ölçüde ötekiye göre yapılandırmaktadır.Uluslararası sistemdeki kendi-öteki çatışmasının karşılığı Batı-Doğu çatışmasıdır. Batı zaten aynı isimle bir medeniyeti ifade ederken onun ötekisi olan Doğu bu hâliyle bir kendi bilincine karşılık gelmez. Doğu'dan kasıt, bir kendi bilinci oluşturmasından beri İnanç'tır. Bizim çalışmamız temelde Batı'nın öteki algılaması üzerine olduğu için, bu çalışmanın perspektifine göre kendi Batı ve öteki İnanç'tır. Uluslararası sistemin işleyişi kendi-öteki çatışması esasında devam ederken, Soğuk Savaş olarak adlandırılan ve Batı üst birimi içerisindeki iki diğerinin rekabet ettiği dönemde öteki değişmediği hâlde, diğerinin öteki olarak sunulması sebebiyle rayından sapmıştır. Bu rekabetin sona ermesi ile birlikte, sistem tekrar rayına oturmuş ve Batı üst biriminin temsilcisi ABD kendi, henüz temsil kabiliyetinden yoksun olsa da İnanç öteki olmak üzere, kendi-öteki çatışması yeniden beliginleşmiştir.Genel hatları bu şekilde çizilebilecek tezimizin ispatına yönelik çalışmamızın birinci bölümünde evvelâ bir kavramsal çerçeve dâhilinde ?kendi-diğeri-öteki? kavramsallaştırması izah edilmektedir. Daha sonra, Batı perspektifinden bakıldığı için kendi olan Batı üst birimin bileşenleri ve ardından genel hatlarıyla ve kırılma noktalarından hareketle kendi-öteki çatışmasının (uluslararası sistemin) tarihî seyri anlatılmaktadır. İkinci bölümde ise, ilk olarak Soğuk Savaş döneminin kendi-diğeri (birbirlerine göre diğeri-diğeri) rekabetine dayalı bir sistemden sapma olduğunu ileri sürdüğümüz yaklaşım ortaya koyulmakta ve son olarak da bu sapmanın akabinde sistemin nasıl tekrar kendi-öteki çatıması temelindeki rayına girdiği açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The perception of the other is a fundamentel factor determining the structure and the functioning of the international system. What shapes the perception of the other and the attitude towards the other is self awareness. Self awareness which positions itself in opposition towards the other and is in constant clash with it is constructed by a mental set(those elements shaping the functioning of the mind) which is based on not only the rational(positive- knowlege) but also the experiences(tradition)and belief. In constructing the other, self awareness structures its qualities to a great extent in relation to the other.The self-other conflict in international relations corresponds to the East-West conflict. While the West also expresses a civilization with the same, the East which constitutues its other does not correspond to its self knowlede. What is meant by the East is Islam since the formation of its self awareness. Since this study mainly focuses on the West?s perception of the other, according to the perspective of this study, self is the West and the other is Islam. While the functioning of the international sytem continues on the basis of the self-other, another has taken on a different course due to the depiction of another as the other, notwithstanding the fact that it remained the same, during the so called Cold war which witnessed the competition between the two superstructures of the West . Following the end of this competition, the system returned back to its normal course and the self- other conflict has reappeared, the self being the USA as the representative of the Western superstructure and the other being the Islam despite it possesed no representative capacity.The first part of the this thesis, whose general outiline is explained above, explains, within a framework, the conceptualization of ?self, another, and the other?. This is first followed by -the components of the Western superstructures which represents the self as it is viewed through Western perspective and than historical development of the self-other confrontation through the general outlines and breaking points. The second part first puts forward the approcah which argues that Cold War was a deviation from the self-other(another, another according to each other) and finally explains how the system returned back its normal course based on self-other in the aftermath of this deviation.