Belirli süreli iş sözleşmesinin süresinden önce feshi ve bunun hukuki sonuçları
Early termination of employment contract for a definite time and its legal consequences
  1. Tez No: 277364
  2. Yazar: ÇİĞDEM KULAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURŞEN CANİKLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
İş Hukuku, Türkiye'de neo-liberal politikaların yoğun olarak uygulandığı son yirmibeş yıl, özellikle de 2003 yılında yürürlüğe giren 4857 Sayılı İş Kanunu ile birlikteekonomik, siyasal ve teknolojik gelişmelerden kaynaklanan hızlı bir değişim ve hattadönüşüm yaşamaktadır. Bu yeni kanunla birlikte emek-sermaye dengesi yenidentanımlanmaya çalışılmış, yeni kavramlar eklenmiştir. İşte bu kavramlardan biri deesnekliktir. Esnek çalışma ile birlikte ortaya çıkan yeni sözleşme biçimleri ihtiyacıdoğmuştur. Belirli süreli iş sözleşmeleri de böyle bir ihtiyaca cevaben ortaya çıkmıştır.1475 sayılı İş Kanununda, belirli süreli iş sözleşmeleriyle ilgili ayrıntılı düzenlemeler bulunmadığı için, özellikle belirli süreli iş sözleşmesi yapma hakkının işverence kötüye kullanılması durumunda uygulanacak yaptırımın, daha doğru bir ifadeyle hukuki sonucunne olacağı, uygulamada üretilen çözümlerle belirlenmeye çalışılmıştı.
Özet (Çeviri)
Labour law has been changing dramatically due to economic, politic and technological improvements moreover it has been transforming for last 25 years from application of neoliberal policies and especially codification of the Labour Law numbered 4857. The balance between labour and capital needed to redefine and new concepts have been added. That is one of the new concepts is ?flexibility.? Need of new contract forms have appeared with flexible working. That is why ?contract of employment for definite time? has come out. Because there was no detailed arrangement at the Labour Law number 1457, a sanction that may be applied or in other words what legal consequence might be -in case of employee?s misuse when he/she is using right of contracting for definite time- have tried to be solved in practice.