Belirli süreli iş sözleşmesinin süresinden önce feshinin sonuçları ve cezai şart
The consequences of the termination of the fixed-term employment contract before its term and the penal clause
  1. Tez No: 860059
  2. Yazar: GİZEM DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MELDA SUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, belirli süreli iş sözleşmelerinin süresinden önce sona ermesine sebebiyet veren fesih hallerinden olan haklı nedenle derhal fesih ve haklı nedene dayanmayan fesih ile sona ermesini, bu sona erme sebeplerinin hangi hallerde gerçekleştiğini, belirlenen süreden önce fesih ile sona ermenin sonuçlarını, cezai şartı ve belirli süreli iş sözleşmelerinde kararlaştırılan cezai şart ile ilgili özel durumları öğretideki görüşler ve Yargıtay kararları ışığında incelemek amacıyla yapılmıştır. İlk olarak belirli süreli iş sözleşmelerinin geçerli bir şekilde kurulma koşulları, sona erme sebepleri ve süresinden önce feshine bağlanan sonuçlar incelenmiş, daha sonra genel olarak cezai şart hakkında bilgi verildikten sonra belirli süreli iş sözleşmelerinde cezai şart kararlaştırma durumu ve bu durumlarda ortaya çıkan bazı sakıncalar çeşitli yönlerden ele alınmıştır. Çalışmada yer alan konularla ilgili mevzuat kapsamında öğretideki tartışmalı durumlar, Yargıtay'daki görüş ayrılıkları, günümüzdeki son durum değerlendirilerek kendi çözüm önerilerimize yer verilmiştir. Bazı hallerde öğretideki tartışmalara ve Yargıtay daireleri arasındaki görüş ayrılıklarına mevzuat hükmü yahut Yargıtay İçtihadı Birleştirme Kararları ile son verilmiş olsa da doğal hukuka ulaşma gayesiyle bu hükümler ya da yargı kararlarının hukuki dayanakları ve eleştirilen yönleri de irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is conducted with the aim of examining the termination of fixed-term employment contracts, specifically focusing on terminations resulting from justifiable reasons leading to immediate termination and terminations not based on justifiable reasons. The research explores the circumstances under which these terminations occur, the consequences of premature termination before the specified duration, and the implications of penalty clauses and specially agreed-upon penalties in fixed-term employment contracts. The analysis is conducted in light of scholarly perspectives and precedents set by the judiciary. Firstly, the valid conditions for the establishment of fixed-term employment contracts, the reasons for termination, and the consequences linked to premature termination are investigated. Subsequently, after providing a general overview of penalty clauses, the study delves into penalty clauses in determination of fixed-term employment contracts and various concerns arising in such situations. The research addresses controversial issues in legal doctrine, discrepancies in the perspectives of the judiciary, and contemporary evaluations of the current state of affairs within the legal framework. Our own proposed solutions are presented after considering statutory provisions, doctrinal debates, and divergent judicial opinions. While some disputes in legal doctrine and disagreements among judicial departments may have been resolved by statutory provisions or Supreme Court decisions, this research also critically evaluates the legal bases and criticized aspects of these provisions or court decisions, with the ultimate aim of reaching natural law.