The use of history and fantasy in Jeanette Winterson's 'The Passion' and 'Sexing the Cherry'
Jeanette Winterson'un 'Tutku' ve 'Vişnenin Cinsiyeti' adlı romanlarındaki tarih ve fantazinin kullanımı
  1. Tez No: 277375
  2. Yazar: GÖKÇEN USMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA BATUM MENTEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezin amacı Jeanette Winterson'ın Tutku ve Vişnenin Cinsiyeti adlı romanlarını postmodern edebiyat çerçevesinde tarihsel üstkurmaca ve büyülü gerçekçilik tartışmalarına yol açacak olan tarih ve fantezi kullanımı bakımından incelemektir. Bu çalışma yazarın söz konusu postmodern yazım tekniklerini ataerkil değerleri çarpıtmak için kullandığını göstermektedir. Giriş bölümünde postmodernizmin sosyo-kültürel ve tarihsel geçmişi, tarihsel üstkurmaca, büyülü gerçekçilik, cinsiyet ve cinsiyet rolleri kavramları, Jeanette Winterson'ın edebi biyografisi ve eserlerine ilişkin detaylı bilgi verilmiştir. Gelişme bölümündeki incelemelerle amaçlanan Winterson'ın her iki romandaki karakterler aracılığıyla kadınlık ve erkeklik arasındaki ayrımı bulanıklaştırdığını, böylece ataerkilliğin belirlediği geleneksel cinsiyet rollerini çarpıttığını metinlerden seçilen ifadelerle ispatlamaktır. Ayrıca Winterson hem tarihi hem de fantastik ortam ve karakterler yoluyla ve olağandışı unsurlarla gerçek ve fantezi sınırlarını aşmakta, ayrıca ataerkil toplumun belirlediği gelenek, kanun, kurum, norm, inanç ve geleneksel kuralları reddetmektedir. Sonuç olarak alternatif gerçeklikler ve tarihler sunarak, Winterson toplumdaki susturulmuş grup olan kadınların sesini duyurmakta, böylece kadınlar üzerindeki ataerkil hakimiyet ve baskıya karşı durmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to analyze Jeanette Winterson?s The Passion and Sexing the Cherry in terms of the uses of history and fantasy which will lead to a discussion of historiographic metafiction and magic realism within the framework of postmodern literature. This study demonstrates that the writer uses these postmodern ways of writing as means of subverting traditional patriarchal value structures. In the introduction chapter, information concerning socio-cultural and historical background of postmodernism, postmodern literature which includes postmodern literary techniques of historiographic metafiction and magic realism, the concepts of sex, gender, and gender roles and the literary biography and works of Jeanette Winterson has been given in great detail. Throughout the analysis in the body chapter, the aim was to prove with evidences from the texts that through the characters in both novels, Winterson blurs the line between femininity and masculinity; thus, subverts traditional gender roles which are assigned by patriarchy. Furthermore, through the settings and characters which are both historical and fantastic and by using unusual elements, Winterson transgresses the boundaries of fact and fantasy and rejects traditions, laws, institutions, norms, beliefs, and traditional rules which are established by the patriarchal society. As a result, by providing alternative realities and histories, she gives voice to women who are the silenced group in the society; thus stands against patriarchal domination and oppression over women.