Dördüncü Dönem Niğde Milletvekilleri ve siyasi faaliyetleri
Niğde Lawmakers of Fourth Term and their political activities
- Tez No: 277428
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ŞAŞMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada Atatürk inkılaplarının toplum tarafından benimsenip toplum hayatı içinde kurumsallaştırıldığı 1931 ve 1934 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti'nin içinde bulunduğu siyasal, sosyal ve ekonomik yapının genel değerlendirmesi içinde Niğde ilinin aynı kriterler ışığında mercek altına alınması ve bu dönem içinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görev alan Niğde Milletvekilleri ile meclis içindeki siyasi faaliyetleri araştırılmıştır.24 Nisan 1931'de yapılan IV. Dönem milletvekili seçimlerinde Niğde'den AHMET VEFİK BEY (ULUÇAY, (ALI) GALİP BEY (YENEN), HALIT BEY (MENGI) ve (MAHMUT) FAİK BEY (SOYLU) milletvekili olarak seçilmişlerdir.Niğde Türkiye Büyük Millet Meclisinin dördüncü döneminde bu dört milletvekili ile temsil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the life of the community in the reforms of Atatürk adopted and institutionalized by the society between 1931 and 1934 in the Republic of Turkey where the political, social and economic structure in the light of the overall assessment of the lens to be taken under the same criteria as in the province of Niğde, and this term of duty in the National Assembly of Turkey Deputies in the parliament with the political activities of Nigde investigated.24 April 1931, the IV. Period parliamentary elections from Niğde Ahmet Vefik Bey (ULUÇAY), (Ali) Galip Bey (YENEN), Halit Bey (MENGİ) and (Mahmut)Faik Bey (SOYLU), the nation elected as deputy.Niğde, Turkey Grand National Assembly of the Fourth Period, these four nations were represented by counsel.