İç Anadolu Bölgesi'ndeki kaplıca ve termal tesislerin Türk sağlık turizmi içindeki yeri
Examination of the SPA and thermal plants located in central anatolian region in terms of health tourism
  1. Tez No: 277429
  2. Yazar: SELÇUK AVDEREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Seyahat etmek sureti ile ikamet ettiği yerin dışında konaklayarak tedavi olmayı amaçlayan insanların hareketine sağlık turizmi denilmektedir.Araştırma kapsamında İç Anadolu Bölgesi'ndeki kaplıca ve termal tesislerin Türk sağlık turizmi açısından durumları incelenmiştir.Araştırmada, kaplıca ve termal tesislerin sağlık turizmine ne kadar hazır olduğunun belirlenmesi, ihtiyaçlarının saptanması ve alternatif çözüm önerilerinin sunulması amaçlanmıştır. Bu bağlamda İç Anadolu Bölgesi illerinde (Ankara, Nevşehir, Kırşehir, Sivas, Eskişehir, Konya, Kayseri, Çankırı) bulunan ve Sağlık Bakanlığı'ndan işletme izni almış kaplıca, içmece ve termal tesislerin yönetici veya sahiplerine anket uygulanmıştır.İç Anadolu Bölgesi'ndeki kaplıca ve termal tesislere yurt dışından çok fazla müşteri gelmediği ve iç pazara yönelik çalıştıkları tespit edilmiştir.Bölgedeki kaplıca ve termal tesislerin kuruluş yılları itibariyle, % 21,3'ünün 1990 yılından önce açıldığı, % 78,7'sinin 1990 ve sonrasında hizmete başladığı belirlenmiştir. Bu durum ülkemizde sağlık turizmine 1990 yılından sonra çok daha önem verildiğini ve bu alandaki yatırımların arttığını göstermektedir.Tesislerin oda ve yatak kapasitelerine baktığımızda % 36,2'si 99 ve daha az odaya sahipken, % 21,3'ünün 100-199 aralığında odası vardır. % 55,3'ünün 0-249 aralığında yatağa sahipken, 750 ve üzeri yatak kapasitesi olanların oranı toplam % 8,5'tir. Bu oranlara bakarak tesislerin çoğunun oda ve yatak sayılarını sınırlı tuttukları anlaşılmaktadır.Kaplıca ve termal tesislere gelen müşterilerin % 76,6'sı tedavi amacıyla, % 23,4'ü ise dinlenme amacıyla gelmektedirler.Tesislerin Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşlarına, Orta Doğu ülkelerine ve Türk Cumhuriyetleri'ne yönelik pazarlama stratejileri geliştirmeleri gerekmektedir.Tesisler, devlet tarafından hem finansman, hem yabancı dil bilen personel, hem de sağlık personeli açısından desteklenmelidir. Sağlık personeli çalıştırılması hakkındaki kaplıca yönetmeliği hükümleri Sağlık Bakanlığı tarafından titizlikle uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The movement of the people who want to be treated by travelling from their own dwellings to the plants where they stay is called health tourism.Spa and thermal tourism plants located in Central Anatolian Region included in the study have been examined in terms of health tourism.The study aims to determine how much ready the plants are for the health tourism,to determine their needs and to present alternative solutions. Therefore, the managers or the owners of spa, mineral springs and thermal plants which have taken permission from the Ministry of Health to operate in provinces of the Central Anatolian Region (Ankara, Nevşehir, Kırşehir, Sivas, Eskişehir, Konya, Kayseri, Çankırı) have been questioned.It has been found out that not many foreign travellers visit the plants but commonly visited by domestic travellers.It has been determined that % 21,3 of spa and thermal plants started to operate before 1990 and % 78,7 of the plants began to operate in 1990 and after 1990. It shows that our country has given much more importance to health tourism since 1990 and there has been an increase in the investments within this field.Having looked at the room and bed capacities, we can infer that while % 36,2 of the plants own 99 and less than 99 rooms, % 21,3 of the plants own 100-199 rooms. While % 55,3 of the plants have 0-249 beds, % 8,5 of the plants have 750 and more than 750 beds. When we look at these figures, we can say that most of the plants have rooms and beds in limited numbers.% 76,6 of the customers visits the plants for cure and % 23,4 visit for recreation.The plants need to develop some marketing strategies towards Turkish citizens living in Europe, Middle East Countries and Turkish Republic Countries outside Turkey.The plants need to be supported by the government financially, by the staff speaking foreign languages and by the health staff. Employment regulations of the health staff in spas need to be fastidiously put into practice.