Muhaceretteki Türkistanlıların gözünden Orta Asya ve Yeni Türkistan Dergisi (1927-1931)
New Journal of Central Asia (1927-1931)
- Tez No: 277491
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KANLIDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Yeni Türkistan dergisi, Türkistanlı muhacirlerin Türkiye'de çıkardığı ilk ve uzun ömürlü dergidir. Bu dergide, Türkistan dışındaki aydınların lider kadrosu yer almaktaydı. Dergi aynı zamanda daha sonra adı Türkistan Milli Birliği olan bir örgütün yayın organıydı. Bu nedenle Yeni Türkistan dergisi, Türkiye'deki Türkistanlıların faaliyetlerini anlamak, onların asli vatanlarındaki gelişmeleri bilmek açısından son derece önem arz etmektedir. Zira, Sovyetlerin ilk dönemlerinde çeşitli kısıtlamalar başlamıştı ve Türkistan hakkında Rus basını gerçeği yansıtmamaktaydı. Bu cepheyi de anlayabilmek için Yeni Türkistan'da yazılan makaleler, yorumlar ve değerlendirmeler çok önemlidir. Dolayısıyla bu çalışmanın ana görevi, Yeni Türkistan dergisini incelemek suretiyle, Türkiye'de bulunan Türkistanlıların verdikleri mücadeleyi ve onların Orta Asya'ya bakışını ortaya koymaktır. Böylece Bolşevik yönetiminin ilk yıllarında muhaceretteki Türkistanlıların durumu, bağımsızlık mücadeleleri ve Sovyet rejimi karşısındaki tepkileri tespit edilmeye çalışılacaktır
Özet (Çeviri)
New Turkestan magazine is the first and longest life magazine which published in Turkey by emigrant of Turkestan. The magazine was also publication of an organization which would be named as Turkestan National Unity. So The New Turkestan magazine is so important to see minds and works of Turkestan emigrant in Turkey. But kinds of restriction started in Russia and Russian press was not giving the true about Turkestan. By this way the magazine so important to realize the true. So the main mission of this work is to study on this the magazine and to see their struggle. By this way the attraction to the Bolsevic direction will be realized.