Duygu koçluğu yaklaşımı uygulamasının 4-5 yaş grubu çocuklar üzerindeki etkilerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
An investigation of the effects of emotion coaching on 4-5 age group children in terms of various dimensions
  1. Tez No: 809924
  2. Yazar: ŞEYMA KESMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Araştırmada, öğretmenin uygulamış olduğu duygu koçluğunun okul öncesi dönem çocuklarının duygu düzenleme ve sosyal becerileri ile istenmeyen davranışları üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma karma yöntem modeline uygun olarak planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırmada bulunan deney ve kontrol grupları, amaçlı örneklem yöntemi ile belirlenmiştir. Bu araştırmanın çalışma grubu, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Bursa İli Nilüfer ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi anaokulu bünyesinde eğitime devam eden 15 çocuk deney grubu, 15 çocuk kontrol grubu ve bu öğrencilerin öğretmenlerinden oluşmaktadır. Çalışmanın nicel boyutunda çocukların sosyal beceri düzeylerini belirlemek amacı ile“Sosyal Beceri Geliştirme Sistemi Derecelendirme Ölçeği”, duygu düzenleme beceri düzeylerini belirlemek amacı ile“Okul Öncesi Duygu Düzenleme Ölçeği”kullanılmıştır. Aynı zamanda nitel boyutu için çocukların ve ebeveynlerinin demografik bilgilerine ulaşmak amacı ile araştırmacının hazırlamış olduğu“Kişisel Bilgi Formu”, öğretmenler ile görüşmek adına“Görüşme Formu”ve araştırmacı tarafından sınıf içi süreci gözlemlemek adına“Araştırmacı Gözlem Formu”uygulanmıştır. Verilerin düzenlenmesinde Microsoft Excel 2016 programı, verilerin analizinde Microsoft SPSS 28.0 programı kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi için, Bağımsız Örneklem t-Testi, Mann-Whitney U, Bağımlı Örneklem t-Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Deney ve kontrol grupları ön test puan ortalamaları arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı ve yapılan ön gözlemler ve ön görüşmeler sonucunda öğretmenlerin sınıf içi uygulamalarının ve davranışlarının da benzer olduğu bulunurken son test puan ortalamaları arasında deney grubu lehine anlamlı farklılık bulunmuştur. Aynı zamanda son görüşmeler sonucunda elde edilen nitel verilerden doğrultusunda öğretmenlerin sınıf içi uygulamalarının ve davranışlarının da farklılaştığı deney grubu öğretmenin kendini alanında daha yetkin hissettiği, sınıf ortamında yaşanan sosyal duygusal sorunların azaldığı ve yaşanan problem durumlarında duygu koçluğu yaklaşımı uygulamasını aktif olarak kullanıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda, öğretmenin duygu koçluğu yaklaşımı uygulamasının, çocukların sosyal becerileri ve duygu düzenleme becerilerini geliştirmede etkili olduğu sonucuna varılmakla beraber istenmeyen davranışları azaltmada da olumlu etkisinin olduğu anlaşılmakta ve öğretmen davranışları üzerinde anlamlı ölçüde etkisi olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to examine the effects of emotion coaching applied by the teacher on the emotion regulation and social skills of preschool children and their unwanted behaviors. The research was planned and conducted in accordance with the mixed method model. Experimental and control groups in the study were determined by purposive sampling method. The study group of this research consists of 15 experimental groups, 15 control groups and teachers of these students who continue their education in the official kindergarten affiliated to the Ministry of National Education in Bursa Province Nilüfer district in the 2021-2022 academic year. In the quantitative aspect of the study, the“Social Skills Development System Rating Scale”was used to determine the social skill levels of the children, and the“Preschool Emotion Regulation Scale”was used to determine the emotion regulation skill levels. At the same time, the“Personal Information Form”prepared by the researcher to reach the demographic information of the children and their parents for the qualitative dimension, the“Interview Form”to meet with the teachers, and the“Researcher Observation Form”to observe the classroom process were applied by the researcher. Microsoft Excel 2016 program was used to organize the data, and Microsoft SPSS 28.0 program was used to analyze the data. Independent Sample t-Test, Mann-Whitney U, Dependent Sample t-Test and Wilcoxon Signed Rank Test were used to analyze the data obtained from the study. While it was found that there was no statistically significant difference between the pre-test mean scores of the experimental and control groups, and as a result of the pre-observations and pre-interviews, the in-class practices and behaviors of the teachers were similar. At the same time, in line with the qualitative data obtained as a result of the last interviews, it was concluded that the classroom practices and behaviors of the teachers differed, the experimental group teacher felt more competent in his field, the social emotional problems experienced in the classroom environment decreased and the application of emotion coaching approach was actively used in the problem situations. In line with these results, it is concluded that the teacher's emotion coaching approach is effective in improving children's social skills and emotion regulation skills, but it also has a positive effect on reducing unwanted behaviors and has a significant effect on teacher behaviors.