The bargain between young women's labour and capital: An unemployment analysis through state, labour market and family
Genç kadın emeği ve sermaye arasındaki pazarlık: Devlet, emek piyasası ve aile bağlamında bir işsizlik analizi
  1. Tez No: 277632
  2. Yazar: CANET TUBA SARITAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ ECEVİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
İşsiz cinsiyetsiz değildir. Aksine işsizin cinsiyeti toplumsal olarak kurgulanmıştır. Hem genç hem de kadın olan işsizler, hem genç hem de erkek olan işsizlerle emek piyasasındaki açık pozisyonlar için eşit olarak mücadele etmezler. Bir tarafta işsiz genç kadın toplumda kendisine biçilen rolleri dolayısıyla erkeğin ve sermayenin hakimiyetini sarsmayacak şekilde, belirlenmiş kriterlere göre iş arar. Diğer tarafta işveren işe alma ve işten çıkarma pratikleri ile hem bu kriterleri, hem de bu kriterlerin bir sonucu olan kendi çıkarlarını yeniden üretir. Genç işsiz kadın sosyal ve ekonomik özelliklerine bağlı olarak bu kriterler ve sermayenin çıkarı üzerinden emek piyasasında kendisine bir yer açabilmek için bir pazarlığa, daha doğrusu bir mücadeleye girer. Devlet yeni-sağ uygulama ve düzenlemeleri ile, emek piyasası 80 sonrası sürecin getirdiği neo-liberal anlayış ile, aile ataerkil sistemin kendisine sunduğu mekanizmalar ile bu pazarlık ve mücadele sürecinin bir tarafı ve belirleyicisidir. Bu çalışma, bu eşitsiz pazarlık ve mücadele çerçevesinde genç kadın işsizliğinin nedenlerini irdelemektedir. Çalışma, genç kadın işsizliğini veya sermaye ve genç kadın emeği arasındaki istihdam pazarlığını devlet, aile, emek piyasası çerçevesinde ele alan ve bunlar arasındaki eklemlenme mekanizmalarını kapitalizm ve ataerkillik arasındaki birleşme çerçevesinde açıklayan feminist bir çözümleme seti sunmaktadır. Bu çözümleme seti genç kadın işsizliğinin nedenlerini katmanlaşma, kalabalıklaşma ve istihdam yaratma güçlüğü ile yeniden çerçevelendirmektedir.
Özet (Çeviri)
The unemployed is not nonsexual. Rather, the sexuality of unemployed is socially constructed. The unemployed both young and female do not struggle equally with unemployed both young and male for open positions in the labour market. On the one hand, unemployed young woman seeks a job through the criteria determined in a way that it shall not constitute any challenge for the dominance of men and capital due to the roles provided to herself within society. On the other, by his/her hiring and firing practices, employer reproduces both these criteria and his/her own interests consequent of these. Depending on her social and economical characteristics, unemployed young woman enters a bargain, more precisely a struggle, through these criteria and interests of capital to make a place for herself in labour market. State with its new right applications and regulations, labour market with a neo-liberal approach ensuing from the process since 1980s, family by mechanisms provided by patriarchal system are a party to and identifiers of this bargain or struggle process. This study scrutinises the reasons of young women?s unemployment as part of this unequal bargain and struggle. Study provides a feminist analysis set in which young women?s unemployment or the employment bargain between young women?s labour and capital is considered through state, labour market, family and, the articulation mechanisms amongst them are examined with regards to the unification between capitalism and patriarchy. This analysis set reframes reasons of young women?s unemployment with segregation, crowding and employment creation challenge.