Analysis of the growth dynamics in Turkish commercial shipbuilding sector and its prospects
Türk ticari gemi inşa sektörü büyüme dinamikleri analizi ve beklentiler
  1. Tez No: 277656
  2. Yazar: MURAT SARTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ERDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Gemi Mühendisliği, Economics, Marine Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez Türk ticari gemi insa endüstrisinin 1992 ve 2008 yılları arasındaki büyüme dinamiklerinianaliz etmeyi amaclamaktadır. Tez kapsamında literatürde saptanan 14 degiskenin herbirininTürk gemi insa endüstrisinin 1992 ve 2008 yılları arasındaki büyümesini acıklamadagecerli olup olmadıgını ve bu degiskenlerin öneminde bir fark olup olmadıgını, ikincil verilerile birlikte kamu kurumları, STK, akademisyenler ve tersanelerdeki tüm paydasları temsileden 16 uzman ve müdürle yapılan yarı yapılandırılmıs söylesileri kullanarak test edilmisve Tuzla'daki kümelenme, dünya GSMH ve ticaretindeki büyüme, kimyasal tankerler vekonteynır gemilerindeki uzmanlasma ve üc ayaklı taseron kullanımının 1992 ve 2008 yıllarıarasında Türk gemi insa endüstrisinde görülen büyümenin temel nedenleri oldugu ve dolardöviz kurundaki degisim de ikincil bir neden oldugu sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the growth dynamics of the Turkish commercial shipbuildingindustry between 1992 and 2008. It tests the hypotheses whether each of the 14 variablesidentified in the literature are valid in explaining the growth of Turkish commercial shipbuildingindustry between 1992 and 2008 and if there is a dierence in the importance of thesevariables through utilizing secondary data as well as the results of the semi structured interviewsmade with 16 experts and managers representing all stakeholders in public institutions,NGOs, academicians and shipyards. It argues that clustering in Tuzla, growth of world GDPand trade and specialization in chemical tankers and container ships, and three-pillar outsourcingwere the major reasons for the growth of Turkish commercial shipbuilding industryfor the period between 1992 and 2008 and change in dollar exchange rate is a minor reason.