National social dialogue structures and the European employment strategy: Comparing Greece and Ireland
Ulusal sosyal diyalog yapıları ve Avrupa istihdam stratejisi: Yunanistan ve İrlanda karşılaştırması
- Tez No: 277655
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GALİP YALMAN, YRD. DOÇ. DR. DİMİTRİ TSAROUHAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bölümü
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tezin ana amacı, Avrupa İstihdam Stratejisi (AİS)?nin ulusal seviyedeki sosyal ortaklık üzerine etkisini araştırmaktır. İşçi ve işveren sendikalarının ve diğer sosyal ortakların istihdam politikalarının oluşumuna ve uygulanmasına katılımlarının arttırılması AİS?nin hedeflerinden biridir. ?Açık Koordinasyon Yöntemi? olan AİS aracılığı ile bu hedefin ne ölçüde gerçekleştirildiğini analiz etmek için Yunanistan ve İrlanda üzerinde karşılaştırmalı örnek olay çalışması yapılmıştır. Tarihsel kurumsallık bu tezin teori çerçevesini oluşturmaktadır. AİS?den kaynaklanan etki iki aşamada incelenmiştir. İlk aşama, sosyal ortaklarınsöylemlerindeki değişikliği belirtir. İkinci aşama sosyal ortakların politika yapımı ve uygulamasındaki rolü üzerindeki değişikliği gösterir. Araştırma sonuncunda bulgular AİS?nin İrlanda ve Yunanistandaki sosyal diyalog üzerindeki etkisinin aynı olmadığını göstermektedir. Birinci aşamada incelenen sosyal ortakların söylemlerinde AİS?nin başlangıcından ziyade Lisbon Stratejisinin etkisinin daha fazla yansıtıldığı görülmüştür. İkinci aşamada ise AİS İrlanda?nın sosyal ortaklık uygulamasını derinleştirip geliştirirken; Yunanistan?da kısıtlı bir etki dışında başarısız olmuştur. AİS ortak hedefleri aktarmak için ulusal kurumlara bağlı olduğu için, bu sonuç ulusal kurumların zayıf ve değişime dirençli olduğu durumlarda AİS?nin amaçlarına ulaşmadaki gücünü sorgulamaya neden olmuştur. AİS?nin İrlanda üzerindeki olumlu etkisi göz önünde bulundurulduğunda ise AİS?nin tamamen etkisiz ilan edilemeyeceği açıktır. Bu nedenle, bu tez Açık Koordinasyon Metodu ve AİS alanındaki literaturde iyimserler ve kuşkuculardan farklı olarak karşılaştırmalı empirik bilgiye dayanan üçüncü yaklaşıma katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to analyse the impact of European Employment Strategy (EES) on social partnership at national level. Increasing the participation of trade unions, employer organisations and other social partners in policy formulation and implementation is one of the EES objectives. A comparative study has been conducted on Ireland and Greece in order to analyse to what extent this objective has been achieved through EES, which is an Open Method of Coordination. Historical institutionalism provides the theoretical framework for this thesis. The impact of EES is demonstrated at two levels. First levelchange indicates change in discourse. Second level shows change in social partners? involvement in the formulation and implementation of policy. Research findings show that the EES impact on Greece and Ireland is not homogenous. In social partners? discourse, which is analysed at first level, rather than the inauguration of EES, Lisbon strategy has been more reflected. At second level, while EES can deepen and broaden Irish social partnership, EES failed in Greece except a limited impact. Since EES relies on domestic structures for implementing common objectives, this conclusion questions the EES? ability to achieve its objectives where the national structures are weak and resistant to change. However, considering the positive impact of EES on Ireland, it is clear that EES cannot be declared ineffective. Therefore, in the OMC and EES literature this thesis contributes to the third approach that challenges both proponents and sceptics relying on comparative empirical data.