Securing freedom of movement of persons in the EU: A governmentality perspective
AB'de kişilerin serbest dolaşımının güvence altına alınması: Yönetimsellik perspektifi
- Tez No: 277657
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAD ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez, yönetimsellik perspektifini uygulayarak, kişilerin serbest dolaşım hakkının, güvenlik tedbirleri olarak sunulan gözetim veritabanları tarafından nasıl yönetildiğini incelemektedir. Bu amaca yönelik olarak çalışma, serbest dolaşım, güvenlik ve Schengen Bilgi Sistemi (SIS), Avrupa Daktilografik Sistemi (EURODAC) ve Europol Bilgisayar Sistemi gibi Avrupa Birliği'ndeki gözetim veritabanları arasındaki ilişki üzerinde durmaktadır. Tezin temel argümanı, gözetim veritabanlarının, Avrupa iç güvenliğine karşı tehdit olarak görülen bazı kişilerin serbest dolaşımlarını kontrol etmekteki rollerinin analiz edilmesidir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how the right of free movement of persons is governed through surveillance databases represented as security measures by applying the governmentality perspective. In order to do that, the study focuses on the relationship between freedom of movement, security and surveillance databases in the European Union such as Schengen Information System (SIS), European Dactylographic System (EURODAC) and the Europol Computer System (TECS). The main argument of the thesis is to analyze the role of surveillance databases in controlling the free movements of certain kinds of people that are seen as a ?threat? to the European internal security.