Terrorism and the Israeli-Palestinian peace process
Terörizm ve Filistin-İsrail barış Süreci
  1. Tez No: 277658
  2. Yazar: TUĞÇE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM TÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, Filistin-İsrail barış süreci bağlamında terörizm konusunu ele almaktadır. Çalışmada devam eden şiddet ve terörizmde iki tarafın rolü karşılaştırmalı bir biçimde tartışılacaktır. Filistin-İsrail barış sürecine odaklanan çalışmada, terör eylemlerinin sürecin çökmesine olan etkisi incelenecektir. Çalışmada aynı zamanda barış sürecinin nasıl olup da daha militarize olmuş bir İsrail devleti ile daha radikal ve daha dindar bir Filistin toplumu ortaya çıkardığı analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the issue of terrorism regarding the Palestinian-Israeli Peace Process. The role of two sides on the ongoing violence and terrorism will be discussed comparatively. Focusing on the Peace Process, the thesis will trace whether terrorist activities had an impact on the collapse of the Peace Process and also will demonstrate how a peace process produced an Israeli state more militarized and a Palestinian society more radicalized and religious than ever before.