An analysis of the formations of trade union consciousness and worker identity in Turkey: a case study of the TÜVASAŞ Railcar Factory
Türkiye'de sendikal bilincin ve işçi kimliğinin oluşumunun analizi: TÜVASAŞ Vagon Fabrikası örnek vaka çalışması
- Tez No: 277667
- Danışmanlar: PROF. DR. SENCER AYATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez sendika üyeliğinin sendikal bilinç ve işçi kimliğinin oluşumlarındaki rolünü analiz etmeye teşebbüs ederek sendika üyeliğinin işçi kimliğinin oluşumunda etkili olduğu varsayımını sınamaktadır. Bu çalışma esas olarak Sakarya'daki TÜVASAŞ Vagon Fabrikası'nda yürütülmüş olan alan araştırmasına dayanmakta olup, sendikalı işçilerle sendika üyesi olmayan taşeron işçileri arasında sendikal bilinç ve işçi kimliği bakımından kıyaslama yapmaktadır. Sendikal bilinç ve işçi kimliğinin oluşumlarının algı, bilinç ve tavırlar bakımından analizi için konu toplumsal, siyasi ve ekonomik boyutlarıyle birlikte ele alınmıştır. Sendika üyeliğinin işçi kimliğinin oluşumunda önemli bir etkisinin bulunmadığı, sendikalı işçiler ile taşeron işçileri arasında işçi gruplarının sendikaclığa, işçi sınıfı bilincine ve işçi kimliğine dair yaklaşımları bakımından büyük bir fark bulunmadığı tahlil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis attempts to provide an analysis of the role of trade union membership in the formations of trade union consciousness and worker identity and the assumption that the trade union membership is influential in the formation of worker identity is tested in this study. It is mainly based upon a field study conducted in Railcar Factory of TÜVASAŞ in Sakarya, makes a comparison between union member workers and non-union member subcontractors in terms of the formation of trade union consciousness and worker identity. It will also be possible to point out concretely that the formations of trade consciousness and worker identity are analysed through perceptions, consciousness and attitudes by taking the social, economic and political dimensions into consideration. It is analysed that the trade union membership has not a significant influence on the formation of worker identity and there are no big differences among the union member workers and subcontractors in terms of the aproaches towards trade unionism, working class consciousness and worker identity.