Pamuk's Kars and its others: An ethnography on identifications and boundaries of ethnicity, nationalism and secularism
Pamuk?un Kars?ı ve Kars?ın ötekileri: Etnisite, milliyetçilik ve laiklik?in sınırları ve özdeşimler üzerine bir etnografi
- Tez No: 277669
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABİNE STRASSER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kars, farklı etnik grupların yaşadığı, Türkiye'nin kuzeydoğusunda, Ermenistan'a komşu bir şehirdir. 2002 yılında, Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, öyküsü Kars şehrinde geçen Kar isimli politik ve tarihi bir roman yazdı. Kitap, Türkiye'nin bıçak sırtı sorunları üzerine ulusal ve küresel çapta bir tartışma yarattı. Bu tez, bu sorunları, Kar'da temsil edilmiş olmalarına tepki gösteren Kars sakinlerinin gözünden irdelemeyi amaçlar. Karslıların özdeşim ve sınırları müzakere süreçlerine odaklanarak, bu tez, Türkiye'nin kıyısında etnisite, milliyetçilik ve laiklik meselelerine dair yerel algıları tartışan ve gömülü kuram metodu uygulayarak gerçekleştirilmiş olan bir Kars etnografisi sunar.
Özet (Çeviri)
Kars is an ethnically diverse city located at the North East Turkey, neighboring Armenia. In the year 2002, Nobel laureate author Orhan Pamuk published a political-historical novel named Snow, the story of which is set in Kars. The book created a public debate on national and global scale about cutting edge questions of Turkey. This thesis aims to address these questions from the perspective of inhabitants of Kars, who had reacted fiercely to the representations in the book Snow. By focusing on identification and boundary negotiation processes of people in Kars, this thesis and presents an ethnography of Kars, which was achieved by application of grounded theory method and by discussing local perceptions of ethnicity, nationalism and secularism at the periphery of Turkey.