Collective action and group attachment: Interplay of free-riding behaviour and patriotism
Kolektif eylem ve gruba bağlanma: Bedavacılık ve vatanseverlik ilişkisi
  1. Tez No: 277674
  2. Yazar: REŞİT KIŞLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENGİ ÖNER-ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bireysel çıkar ve grup çıkarları arasındaki uyuşmazlık hem bireyler hem de gruplar için aşılması gereken bir engeldir. Bu uyuşmazlığın çözümü, kolektif eylemin sağlıklı bir şekilde devam ettirilebilmesi için önemlidir; aksi takdirde bedavacılık davranışı olası bir sonuçtur. Bu tez, bireysel motivasyon kaybı -bedavacılık sorununun psikolojik yönü- ve bu kaybın grup bağlanmasıyla ?vatanseverlik- ilişkisi üzerinedir. Bedavacılığın, vatanseverlik, suçluluk, utanç ve gurur duygularıyla ilişkili olduğu düşünülmüştür. Duyuru ve ittifakçı (confederate) deneysel manipülasyonları kullanılmıştır. Vatanseverlik, kör ve yapıcı vatanseverlik çerçevesinde incelenmiş,Bu tez kapsamında, bedavacılığı ölçen bir -kamusal mallar oyunu- deney uygulanmıştır. 98 kadın ve 85 erkekten oluşan, 192 kişilik bir örneklem deneye katılmıştır. Bedavacılık yapıcı vatanseverlikle negatif ilişki göstermiş, ancak kör vatanseverlikle herhangi bir ilişkisi bulunamamıştır. ?Birey?in gelişimi ve sosyal sermaye kuramı çerçevesinde sorun kavramsallaştırılmıştır. Deneysel bulgular ve olası çıkarımları tartışılmıştır. Çıkarımların tartışmasında Türkiye'nin siyasi ve kültürel yapısıyla da ilişkilendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Conflict between self-interest and group-interest constitute a challenge for the individuals and the groups. The conflict should be resolved for a healthy maintenance of collective action; otherwise the free-rider problem is a likely result. This thesis is about the individual motivation loss -psychological aspect of free-rider problem- and its relation to group attachment ?patriotism-. Free-riding is proposed to be related to patriotism; and guilt, shame and pride emotions. Experimental manipulations include an announcement and confederate condition. Patriotism is analysed within the framework of constructive and blind patriotism.An experiment ?public goods game- measuring free-riding behaviour was conducted for the study. A total of 192 participants took a part in the experiment (98 females and 85 males). Free-riding was found to be negatively related to constructive patriotism; but no significant relation to blind patriotism was found.A look at the concept and development of ?individual? and social capital theory is provided in order to help conceptualise the problem. Results and possible implications of the empirical findings are discussed. Implications are also discussed in a politically and culturally relevant way to Turkey.