Turkish experience in privatization: the privatizations of large-scale state-economic enterprises in the 2000s
Türkiye?nin özelleştirme deneyimi: 2000?lerde büyük ölçekli kamu iktisadi teşebbüslerinin özelleştirilmesi
- Tez No: 277710
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR BEDİRHANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
1980'lerden beri neoliberal politikaların en önemli ayağı haline gelen özelleştirme, neoliberal öğreti tarafından iktisadi ve teknik terimlerle meşrulaştırıldı. Bunun aksine, bu tez özelleştirmenin farklı ülkelerdeki iç içe geçmiş sınıf ve kimlik temelli çıkarlarla şekillenen, oldukça siyasi bir süreç olduğunu ileri sürmektedir.Bu argümanı savunmak için bu tez Türkiye'nin neoliberal dönüşümü kapsamında 2000'lerde büyük ölçekli kamu iktisadi teşebbüslerinin- Petrol Ofisi, Tüpraş, Erdemir, Türk Telekom ve Petkim'in- özelleştirmelerinin karşılaştırmalı analizlerini yapmaktadır. Türkiye'deki büyük ölçekli kamu iktisadi teşebbüslerinin, Türkiye deneyiminin kendi tarihsel özellikleri olsa da, devletin aktif müdahelesiyle varlığın emekçi sınıflardan sermayeye aktarıldığı, David Harvey'nin ?mülksüzleştirme yoluyla birikim? olarak durumun tipik örnekleri oldukları sonucuna varmaktadır. Bu özellikleri yorumlamak için 1990'ların sonundan beri işbaşında olan hükümetlerin ve özellikle de 2002 sonrası İslamcı AKP hükümetinin siyasi tercihlerinin anlaşılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Privatization, which is the most important component of neo-liberal policies since the 1980s, has been legitimized by the neo-liberal doctrine through a purely economic and technical terminology. Contrary to this, this thesis maintains that privatization is a highly political process, shaped by intertwined class- and identity-based interests in different countries.To support this argument, the thesis makes a comparative analysis of the privatizations of large-scale state economic enterprises in Turkey in the 2000s, namely Petrol Ofisi, TÜPRAŞ, ERDEMİR, Türk Telekom and PETKİM, as part of the neo-liberal transformation of the Turkish state. It concludes that the privatizations of large-scale SEEs in Turkey represent typical examples to what David Harvey terms as ?accumulation by dispossession? throughout which wealth has been transferred from the laboring classes to capital by the active involvement of the state though the Turkish experience has its own historical specificities. Political preferences made by governments in charge since the late 1990s in general and by the Islamist AKP government after 2002 in particular have to be understood to make sense of these specificities.