The predictors of the traumatic effect of extramarital infidelity on married women: Coping strategies, resources, and forgiveness
Evlilik dışı ilişkinin aldatılan eş üstündeki travmatik etkilerinin belirleyicileri: Baş etme stratejileri, kaynaklar ve affetme
  1. Tez No: 277709
  2. Yazar: SERKAN ÖZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜROL FIŞILOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bu çalışmanın amacı, evlilik dışı ilişkinin aldatılan eş üstündeki travmatik etkilerini araştırmak ve TSSB düzeyinin yordayıcılarını (baş etme stratejileri, kaynaklar ve affetme) belirlemektir. Çalışmanın katılımcıları, eşlerinin evlilik dışı ilişkileri ortaya çıktıktan sonra evliliğine devam eden 189 kadından oluşmaktadır. Bu çalışmada evlilik dışı ilişki, ?tamamen cinsel? boyuttan ?tamamen duygusal? boyuta uzanan altılı dereceye sahip tek soruluk ölçek ile değerlendirilmiştir. Yine bu çalışmanın ölçüm araçları: Travma Sonrası Stres Tanı Ölçeği, Stresle Başa Çıkma Yolları Ölçeği, Kaynakların Korunumu Ölçeği ve geçerlik-güvenirlik analizleri bu çalışma için yapılan Affetme Ölçeği. Her ne kadar ?evlilik dışı ilişki? DSM-IV'ün travmatik olay kriterleri ile uyumlu olmasa da, bu çalışmanın sonuçları katılımcıların % 34.4'ünün TSSB kriterlerinin tamamını karşıladığını göstermiştir. Daha detaylı biçimde katılımcıların tamamladığı kriterler: 50.7% A (stressör), 97.9% B (zorlayıcı hatırlamalar), 85.2% C (kaçınma/küntlük), 91.0% D (aşırı uyarılmışlık), 93.1% E (devamlılık), 85.7% F (işlevsellik etkisi). Buna ek olarak, çalışmanın sonuçlarının gösterdiği bulgular: Baş etme stratejisi; problem-odaklı grup, duygu-odaklı gruba göre daha düşük TSSB semptomu sergilemektedir, Kaynaklar; kaynaklarında kayıp yaşayan grup, artış yaşayan gruba göre daha yüksek düzeyde TSSB semptomları göstermektedir, ve Affetme; Affetme düzeyi açısından birinci evrede (etki) olan grup, en yüksek düzeyde TSSB gösterirken, üçüncü evrede (iyileşme) olan grup en düşük oranı sergilemiştir. Bunun dışında, TSSB'nin yordayıcılarını belirlemek için yapılan regresyon analizleri duygu-odaklı başetme, problem-odaklı başetme, kaynak artışı ve birinci evreyi göstermiştir. Bu değişkenler toplam varyansın %46'sını açıklamaktadır. Sonuçlar ilgili literatür doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aims of the present study are to examine the traumatic effects of EMI on the offended partners as well as to find out the predictors (coping, resources, and forgiveness) of the severity of PTSD. The participants of the study consisted of 189 married women who had continued their marriage after discovery of partners? EMI. EMI was assessed with one item measure with the six-point continuum starting from ?entirely sexual? to ?entirely emotional? involvement. The instruments of the study: Post-Traumatic Stress Disorder Symptom Scale-Self Report (PSS-SR), Ways of Coping Inventory (WCI), The Conservation of Resources Evaluation (COR-E), and Forgiveness Inventory (FI: its reliability and validity study was completed for the present study). Although EMI is a traumatic event that was not consist with the DSM-IV, the results of the present study revealed that 34.4% of participants completed the whole DSM-IV criteria for PTSD. More specifically, the rates of participants who met the criteria were: 50.7% A (stressor), 97.9% B (intrusive recollection), 85.2% C (avoidant/numbing), 91.0% D (hyper-arousal), 93.1% E (duration), 85.7% F (functional significance). In addition, the results of the present study showed: Coping; problem-focused group had lower PTSD than emotion-focused coping groups, Resource; a resource loss group had higher PTSD than resource gain group, and Forgiveness; stage I-impact group showed the highest PTSD whereas the stage III-recovery group showed the lowest PTSD. Furthermore, the final model of regression analyses revealed the predictors of PTSD total symptom severity as emotion-focused coping, resource gain, and stage I-impact, and these variables explained 46 % of the total variance. The results were discussed in accordance with the relevant literature.