Implementation of constructivist life sciences curriculum: A case study
Yapılandırmacı hayat bilgisi programının uygulanması: Bir durum çalışması
- Tez No: 277711
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENNET ENGİN DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu durum çalışmasının üç amacı vardır: (1) Hayat Bilgisi dersinin işlenişi hakkında seçilen bir okuldaki, öğretmen, öğrenci ve okul yöneticilerinin algılarını incelemek, (2) öğretmen, öğrenci ve okul yöneticilerinin algılarının sınıf uygulamalarına ne derecede aktarıldığını araştırmak ve (3) müfredatın uygulanmasının yapılandırmacı pedagoji ilkelerine uygun olup olmadığını belirlemek.Bu amaçla Ankara'da bir ilköğretim okulu seçilmiştir. Bu çalışmaya bir okul müdürü, iki müdür yardımcısı, dört sınıf öğretmeni ve 2. ve 3. sınıflardan 87 öğrenci katılmıştır.Araştırma verileri doküman incelemesi, Hayat Bilgisi ders gözlemi, okul yöneticileriyle yarı yapılandırılmış görüşme, öğretmenlerle anımsamayı sağlayan görüşme ve öğrencilerle yaratıcı drama yöntemleri kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yoluyla çözümlenmiştir.Araştırmanın bulguları Hayat Bilgisi Programı'nda önerilen içerik, öğrenme-öğretme süreçleri, öğretim teknikleri, değerlendirme yöntemleri, ile öğretmen-öğrenci rollerinin yapılandırmacı yaklaşımla uyumlu olduğunu göstermektedir. Ancak programda önerilen bazı kazanımların yapılandırmacı yaklaşıma uygun olmadığı görülmüştür.Öğretmen, öğrenci ve okul yöneticilerinin algılarıyla ilgili araştırma bulgularına göre, sınıflarda öğretmenler bilgi aktaran, öğrenciler de bilgiyi pasif olarak alan rolleri yansıtmaktadır. Bulgulara göre, Hayat Bilgisi dersinde, ders kitapları, çalışma kitapları ve tahta yardımıyla en çok kullanılan öğretim yöntemleri düz anlatım, soru-cevap, ve gösteridir. Ayrıca, yazılı ve sözlü sınavlar, sınıf gözlemi ve öz-değerlendirmenin de en çok kullanılan değerlendirme teknikleri olduğu görülmüştür. Elde edilen bulgular, Hayat Bilgisi Programının büyük oranda yapılandırmacı yaklaşımın ilkeleri doğrultusunda hazırlanmış olmasına rağmen, uygulamanın bu yapılandırmacı yaklaşımın önerdiği amaçlara ulaşmada yeterli olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this qualitative case study is threefold: (1) to examine the implementation of current Life Sciences curriculum in a selected primary school from the perspectives of teachers, students and administrators; (2) to investigate the degree to which teachers?, students? and administrators? perceptions were embedded in the classroom practices; and (3) to identify whether the implementation of the curriculum was conducive to principles of constructivist pedagogy.An elementary school was chosen as a single case in an outer district of Ankara. The participants of the study were the school administrator and 2 co-administrators, 4 classroom teachers and 87 students from different 2nd and 3rd grades classrooms.The data were collected through document analysis, observations in the Life Sciences classes, semi-structured interview with administrators, stimulated recall interview with teachers, and creative drama with students. Content analysis was used to analyze the data.The findings indicated that the suggested Life Sciences Curriculum was conducive to the principles of constructivist pedagogy in terms of its content; teaching and learning processes; instructional methods; assessment methods; and teachers? and students? roles. However, the acquisitions of the LSC were not conducive to the constructivist approach.The findings on the teachers?, students? and administrators? perceptions about the Life Sciences curriculum indicated that in Life Sciences lessons the teachers seemed to have a role of knowledge transmitter to a group of passive students. According to the findings, the most frequently used teaching methods were lecturing, question-answer and demonstration through using textbooks, workbooks, and white boards. In addition, the most frequently used assessment methods were essay and oral exams, classroom observations and self-assessment. Overall it can be concluded from the findings that although the suggested Life Sciences curriculum was prepared in line with the principles of constructivist pedagogy, the way it was implemented had some deficiencies regarding the actualization of goals suggested by a constructivist curriculum.