Investigating pre-service science teachers' quality of written argumentations about socio-scientific issues in relation to epistemic beliefs and argumentativeness
Fen bilgisi öğretmen adaylarının sosyo-bilimsel konular hakkındaki bilimsel tartışma niteliklerinin epistemik inançlar ve tartışmaya eğilimleri açısından incelenmesi
- Tez No: 277712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JALE ÇAKIROĞLU, PROF. DR. HAMİDE ERTEPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmanın amacı fen bilgisi öğretmen adaylarının sosyo-bilimsel konular hakkındaki yazılı bilimsel tartışmalarının çevrimiçi tartışma ortamında epistemik inançlar ve tartışmaya eğilimleri açısından incelenmesidir.Bu çalışmaya mezuniyetlerinden sonra ilköğretim 6 ? 8. sınıflarda fen bilgisi öğretmenliği yapabilecek toplamda 30 fen bilgisi öğretmen adayı gönüllü olarak katılmıştır. Bu çalışmanın örneklemi amaçlı örnekleme ve elverişli örnekleme yöntemleri kullanılarak Ankara'daki bir devlet üniversitesinin ?Fen, Teknoloji, ve Toplum? adlı dersine kayıtlı öğrencilerden seçilmiştir. Bu çalışmada, iklim değişikliği, nükleer enerji, genetiği değiştirilmiş gıdalar ve insan genom projesi konuları fen bilgisi öğretmen adayları ile çevrimiçi tartışma ortamında toplamda dört hafta tartışılmıştır. Bu çalışmanın temel verileri Kuhn, Cheney, ve Weinstock (2000) tarafından geliştirilen Epistemik İnançlar Ölçeği ve Infante ve Rancer (1982) tarafından geliştirilen Tartışmaya Eğilimler Ölçeği ile toplanmıştır. Bilimsel tartışmaların analizi için Sadler ve Fowler (2006) tarafından geliştirilen bilimsel tartışma analiz yöntemi kullanılmıştır.Çalışmanın sonuçları fen bilgisi öğretmen adaylarının her bir sosyo-bilimsel konu için yüksek seviyede bilimsel tartışma ürettiklerini göstermiştir. Bu sonuçlar çevrimiçi tartışma ortamlarının öğrencilerin bilimsel tartışmalarını desteklemede etkili olduğu yönünde olumlu bir göstergedir. Bununla birlikte, sonuçlar bilimsel tartışma seviyelerinin sosyo-bilimsel konulara göre değiştiğini göstermiştir. Bu çalışmanın bir başka sonucu fen bilgisi öğretmen adaylarının tartışma düzeylerinin mutlakçılar hariç çoğulcular ve değerlendiriciler için daha yüksek olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, tartışmaya eğilimleri ve tartışma düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Ancak bu çalışmanın sonucunda öğrencilerin epistemik inanç düzeyleri ile tartışmaya eğilimleri arasında anlamlı bir ilişki orataya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate pre-service science teachers? (PST) quality of written argumentations about socio-scientific issues in an online discussion environment in relation to their epistemic beliefs and argumentativeness.A total of 30 pre-service elementary science teachers who will teach elementary school science from 6th through 8th grade students after graduation voluntarily participated in this study. The sample was chosen by purposive and convenience sampling from the PSTs registered for the course named ?Science, Technology, and Society? in the fall semester of 2009-2010 academic year at a public university in Ankara. In this study, the PSTs participated in an online discussion environment in which climate change, nuclear power, genetically modified foods, and human genome project issues were discussed for a total of four week period. The major data of this study were collected through the Epistemic Beliefs Questionnaire developed by Kuhn, Cheney and Weinstock (2000) and the Argumentativeness Scale by Infante and Rancer (1982). For the analysis of the quality of argumentations, an adapted version of Sadler and Fowler?s (2006) argumentation analysis framework was employed.The results of the study illustrated that the PSTs frequently generated high quality argumentations for each socio-scientific issue which was interpreted as a positive indication that the online discussion environment was effective in promoting students? argumentation. In addition, the results also showed that argumentation quality levels varied across socio-scientific issues. Another result of this study was that the PSTs? argumentation qualities were higher for multiplist and evaluativist levels. Finally, the correlation results between argumentativeness and argumentation quality levels did not reveal a significant correlation between these variables. However, there was a significant correlation between epistemic belief levels and argumentativeness.