Comparative discourse analyses of gender constructions in the novels of Robert Heinlein, Ursula le Guin, Joanna Russ and Samuel Delany
Robert Heinlein, Ursula le Guin, Joanna Russ ve Samuel Delany?nin romanlarındaki cinsiyet yapılarının karşılaştırmalı söylem analizi
  1. Tez No: 277713
  2. Yazar: İFAKAT BANU AKÇEŞME
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL İÇÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 358
Özet
Bu çalışma farklı cinsiyetlere sahip dört yazarın Robert Heinlein'ın Stranger in a Strange Land, Ursula Le Guin'in The Left Hand of Darkness, Joanna Russ'ın The Female Man and Samuel Delany'nin Trouble on Triton: An Ambiguous Heterotopia adlı romanlarında cinsiyet söylemlerini incelemektedir. Bu çalışma yazarların belli kimlik politikaları ile ideolojilerin ve güç yapılarının bir sonucu ve etkisi olarak karakterlerin nasıl cinsiyetlerini kurguladıkları ve oluşturduklarını araştırmaktadır. Bu amaç için söz konusu romanların farklı yerlerinden seçilmiş pasajlara eleştirel söylem analizi uygulanmıştır. Ayrıca, Butler'ın edimsel cinsiyet kuramı, Foucault'un söylem/güç/bilgi teorisi ve yine Foucault'un öznellik kavramları romanların söylem analizinde kullanılmıştır. Cinsiyet temsili ve yapılandırılması, ideoloji ve söylem arasında belli bir sosyo-kültürel ve tarihi bağlama bağlı olarak yakın bir ilişkinin var oldugu tezi bu çalışmanın temel argumanıdır. Bu çalışma, Butler'ın cinsiyetin bir performans, bir eylem ve kültürel, ideolojik ve söylemsel bir kurgu ve yapı oldugu savına dayanmaktadır. Bu yüzden, bu çalışma yazarların karakterlerinin tanımlanması ve oluşturulması için kullandıkları dilsel tercihlerin ideolojik ve politik açıdan masum olmadığını fakat sosyo-kültürel ve ideolojik anlamlarla yüklü olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the gendered discourses in the novels of the writers of different sexes/genders, Robert Heinlein?s Stranger in a Strange Land, Ursula Le Guin?s The Left Hand of Darkness, Joanna Russ? The Female Man and Samuel Delany`s Trouble on Triton: An Ambiguous Heterotopia. This study investigates how writers linguistically construct their characters as gendered/sexed beings as an effect of certain identity politics, ideologies and power structures. In order to do so, critical discourse analysis is applied to the passages chosen from different parts of the novels under consideration. Moreover, Butler?s performativity theory of gender and Foucault?s theory of discourse/power/knowledge and his conceptualization of subjectivity are employed in the discursive analyses of the novels. The argument of the study is that there is a close relationship between discourse, ideology and the constitution/representation of gender/sex as contingent on a particular socio-cultural and historical context. This study is based on Butler`s assertion that gender is a doing, a performance, and it is a cultural and ideological construct. Thus, the study shows that writers? linguistic choices for the constructions and descriptions of their characters are not ideologically or politically innocent but imbued with socio-cultural and ideological meanings.