Tourism as a tool for development: The case of Mawlana tourism in Konya
Kalkınmada araç olarak turizm: Konya'da Mevlana turizmi örneği
- Tez No: 277714
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜNDÜZ HOŞGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Turizm, Sociology, Tourism
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu çalışma, yeni kalkınma okulu, küresel-yerel bağ yaklaşımı, glokalizm ve TBD (Turizm Sektör Merkezi) gibi kalkınma ve turizm ile ilgili teoriler çerçevesinde ve Konya'nın kentsel kalkınma sürecinde Mevlana turizminin rolü örneği bağlamında, turizmin kalkınmadaki rolünü analiz etmektedir. Bu çalışma, Mevlana turizminin, Konya'nın küresel pazarlara eklemlenmesinde ve kent kimliğinin inşasında önemli roller oynadığını tespit etmektedir. Mevlana turizmi, Konya'nın kalkınmasında ek bir iktisadi sektör olmaktan ziyade, marka şehir yaratmakta ve uluslar arası iş bağlantıları kurmaktadır. Küresel turizmle bağlantılı olarak, alternatif turizm dallarına çeşitlenen Türk turizm sektöründe Mevlevi turizmi, kültürel, dini ve ruhani bir turizm çeşidi olarak adlandırılabilmektedir. Turizm sektörü olarak etkisi kısıtlı olmasına karşın, Mevlana turizmi, Konya'nın küresel pazarlarda kent kimliği ile eklemlenmesinde önemlidir.
Özet (Çeviri)
This dissertation analyzes the role of tourism within development process in the case of the role of Mawlana tourism in the urban development process of Konya, around the theoretical approaches about tourism and development such as new modernization school, global local nexus approach, glokalism, and TBD (Tourism Business District) approaches. The study finds out that Mawlawi tourism has been playing crucial roles in articulation of Konya to the global markets and urban identity building process. Mawlana tourism establishes a city trademark and international business connections, rather than taking place as a supplementary economic sector in the development process of Konya. Within the diversification in the global tourism, Mawlana tourism can be defined as cultural, religious, and spiritual tourism. Although Mawlana tourism is a limited sector compared to others, it is crucial for Konya to be articulated to the global markets with an urban identity and business connections through Mawlana and Mawlawi Order.