Forecasting the prices of non-ferrous metals with GARCH models & volatility spillover from world oil market to non-ferrous metal markets
Kapsamlı ARCH modelleri aracılığıyla demir içermeyen metal fiyatlarında finansal tahmin değerlendirmesi & dünya petrol piyasasından demir içermeyen metal piyasalarına volatilite yayılması
- Tez No: 277730
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR SOYTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
İki bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümünde, altı demir içermeyen metalin fiyatları (alüminyum, bakır, çinko, kalay, kurşun, ve nikel) kullanılarak 3 farklı ARCH modelinin finansal tahminlerdeki başarı dereceleri karşılaştırılmaktadır. Bu çalışmadan çıkan sonuçlara göre, kapsamlı ARCH (GARCH), üstel GARCH (EGARCH), ve eşik GARCH (TGARCH) modellerinin finansal tahminlerdeki başarı dereceleri birbirine yakın seviyededir. Fakat GARCH modelinin kullanılması tarafımızca daha uygundur, çünkü GARCH modeli daha kolay ve basit olup, diğer iki modele göre kısmen daha iyi sonuçlar vermektedir.Çalışmanın ikinci bölümünde, yine aynı altı demir içermeyen metalin fiyatları ve ham petrol fiyatları arasındaki ilişki iki değişkenli BEKK modeli kullanılarak araştırılmıştır. Diğer taraftan, metal fiyatları ve petrol fiyatları arasındaki volatilite yayılma etkileri Cheung ve Ng (1996)'nin çalışmalarındaki varyansta nedensellik testleri kullanılarak incelenmiştir. Analiz sonuçları geçmişte yürütülmüş olan çalışmaları onaylar nitelikte olup, ham petrol piyasalarının tüm demir içermeyen metal piyasalarını yönlendirdiğini göstermektedir.Veri seti resmi tatiller ve hafta sonları hariç, 12 Aralık 2003 ve 15 Aralık 2008 arasındaki günlük veriyi kapsamaktadır
Özet (Çeviri)
In the first part of this thesis the prices of six non-ferrous metals (aluminum, copper, lead, nickel, tin, and zinc) are used to assess the forecasting performance of GARCH models. We find that the forecasting performances of GARCH, EGARCH, and TGARCH models are similar. However, we suggest the use of the GARCH model because it is more parsimonious and has a slightly better statistical performance than the other two.In order to move as far away from the effects of 9/11, daily data for the period December 12, 2003 ? December 15, 2008 is used for the data analysis part of the thesis.In the second part, the prices of six non-ferrous metals and the price of crude oil are used to examine the dynamic links between oil and metal returns by using the BEKK specification of the multivariate GARCH model and the Granger causality-in-variance tests. Results of our study agree with the previous studies in that the crude oil market volatility leads all non-ferrous metal markets.