Wheat price dynamics in Turkey: a nonlinear analysis
Türkiye buğday fiyatlarının doğrusal olmayan dinamikleri
  1. Tez No: 277731
  2. Yazar: ÖZLEM TONGUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL H. ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günlük beslenmedeki yeri, gıda güvenliği açısından önemi ve tarımsal faaliyetler içerisindeki payı, buğdayı oldukça önemli bir tarım ürünü haline getirmektedir. Bu nedenle bu çalışmada, buğday fiyatlarının yurtiçi dinamikleri rejim değişikliklerine izin veren bir model çerçevesinde incelenmiştir. İşlem maliyetleri ve denge fiyatına sürekli yakınsamayı engelleyici başta kurumsal olmak üzere diğer etmenlerin etkileri, Eşik Özbağlanımlı (TAR) modeller kullanılarak açıklanmaya çalışılmıştır. Bulunan sonuçlar, doğrusal model tahminleri ile karşılaştırılmış ve rejim değişikliklerine izin veren doğrusal olmayan modellerin kullanılmasının daha uygun olacağını göstermiştir. Ancak birden fazla rejim değişikliğine izin veren Yumuşak Geçişli Özbağlanımlı (Smooth Transition Autoregressive - STAR) modellerin kullanılması daha iyi sonuçlar verebilir.
Özet (Çeviri)
Wheat is an extremely important agricultural commodity, due to its crucial role in everyday nutrition, food security, and in terms of incomes of a large body of farmers worldwide. This study examines the dynamics of wheat prices in Turkey in a framework that allows for regime switching. Due to their simplicity, threshold autoregressive (TAR) models are used to capture the effects of factors such as transaction costs and other institutional arrangements that generate discontinuous adjustment to equilibrium price level. The results are compared with standard linear model estimations. Results indicate that there is strong evidence for asymmetric adjustment of wheat prices in Turkey to the equilibrium price, hence models allowing for regime switching are more preferable over the linear ones. However, the diagnostics of the TAR model reveal that specification of a TAR model allowing for more than two regimes, or a smooth transition autoregressive (STAR) model that allows for smooth transition through a continuum of regimes might be more appropriate.