Bankacılık sektöründeki küreselleşme çerçevesinde Türk bankacılık sektöründeki yabancı sermaye yatırımlarının analizi
The analysis of foreign investment in the Turkish banking sector, within the framework of globalization
  1. Tez No: 277742
  2. Yazar: ZEKİYE CEREN DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ONGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Türkiye'de küreselleşme çerçevesinde ve 2001 yılı ekonomik krizinden sonra artan oranda gerçekleşen Türk bankacılık sektörüne giriş yapan yabancı sermaye yatırımları ile ilgili tartışmaların çokça yapılması nedeni ile tezde bu konu incelenmeye çalışılmıştır. Araştırmamızda tümevarım yöntemi kullanılmıştır. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yabancı sermaye ve bankacılık sektöründe küreselleşme incelenmiştir. İkinci bölümde Türk bankacılık sektörü ve küresel bankacılık ile karşılaştırılması yapılmıştır. Üçüncü bölümde de Türk bankacılık sektöründeki yabancı sermaye yatırımlarının analizi swot analizi yapılarak değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The topic examined in this thesis is about Turkey?s increasing foreign investment in the banking sector, within the framework of globalization and the economic crisis of 2001, issue which cause a lot of discussions. Inductive method is used in our study. The research consists of three parts. In the first part the foreign capital and globalization in the banking sector are investigated. In the second part, the Turkish banking sector and the global banking are compared. Finally in the third part, the foreign capital investments in the Turkish banking sector are analyzed by SWOT analysis.