Türkiye'de enerji sektörü ve sermayenin yeniden yapılanması
And capital restructuring of energy sector in Turkey
  1. Tez No: 277743
  2. Yazar: FÜSUN KILIÇARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DÜNDAR MURAT DEMİRÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Enerji gerekliliği 21. Yüzyılda tüm dünya ekonomilerini en fazla meşgul edecek konuların başında gelmektedir. Gittikçe azalan fosil kaynaklar, özellikle Uzakdoğu menşeli ve Çin başta olmak üzere gelişmiş ülkelerin artan enerji talebi, gelişen teknoloji ve insanların giderek enerjiye daha fazla bağımlı olmaya başlaması dünya enerji ihtiyacının hızla artmasına neden olmaktadır.Bazı ülkeler enerji kaynakları konusunda şanslı konumda iken aralarında ülkemizin de yer aldığı ve çoğunluğu oluşturan diğer gruptakiler bu şanstan yoksundur. Ülkemiz enerji üretim potansiyeli konusunda rüzgar ve güneş enerjisi açısından şanslı olmakla birlikte bu iki kaynağın toplam içindeki payı neredeyse yok denecek kadar azdır. Enerjide mutlak dışa bağımlı olan Türkiye, özellikle 200o yılı sonrasında stratejik bir karar alarak, enerji konusundaki konumunu güçlendirmek amacıyla kendi topraklarından geçen enerji transfer projelerine ev sahipliği yapmayı yeğlemiş ve bu konuda da oldukça başarılı olmuştur. Bu tez Cumhuriyet'in ilk yıllarından itibaren ülkede zaten kıt kat olan sermayenin bu sektöre nasıl yönlendirildiğini, enerji yatırımların ne şekilde yapıldığını, Türkiye'nin mevcut enerji kaynakları potansiyelini, kullandığı enerjinin enerji kaynaklarına göre dağılımını, bunun gelecekte nasıl bir şekil alacağını, uzun süre devlet eliyle yapılan enerji üretim ve dağıtım konularının özel sektöre geçiş sürecini, enerji koridoru olmanın Türkiye'ye sağlayacağı stratejik ve maddi avantajları ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
Energy requirement 21th Century is one of the topics that will engage in most economies of the world. Gradually diminishing fossil resources, particularly originating in the Far East and growing energy demand in China, especially the developed countries, developing technology, and people begin to become increasingly more dependent on energy is caused by the rapid increase in world energy demand.Some countries, including energy resources, while in the lucky position to make up the majority of our country's and the other group are devoid of the luck. Our country is fortunate in terms of wind and solar power for energy production potential, but almost no share in this total is less than two sources. Turkey is absolutely dependent on foreign energy, especially after the year 200o taking a strategic decision, in order to strengthen its position in energy projects, energy transfer to host their own territory yeğlemiş and has been highly successful in this regard. This thesis is already scarce in the country since the first years of the Republic of times how the capital is directed to this sector, the energy investment made in what way, Turkey's current energy resource potential, according to the energy used by the distribution of energy resources, it would take a shape like in the future, long-time state -made the transition to the private sector, energy production and distribution issues, provided strategic and financial advantages to Turkey being an energy corridor tackles.