Mirasın hükmen reddi ve sonuçları
The judicial disclaimer of inheritancy
- Tez No: 277750
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Tezimizde, miras hukukumuzda mirasçılara tanınan mirası red prosedürünün yaygın uygulaması bulunan hükmen red alt başlığı incelenmiştir. Mirasın hükmen reddi olarak adlandırdığımız borca batık terekenin reddedilmiş sayılması ilkesi, esasen mirasçılar için mirasbırakanın aktif malvarlığını oldukça aşan borçlarından bir kurtulma yoludur. Bu imkânla mirasçılar terekenin borca batıklığının açıkça belli veya resmen tespit edilmiş olmasını ispatlayarak, mirasbırakanın alacaklılarının kendilerine karşı girişecekleri dava ve takiplere karşı da korunmaktadırlar.Konuyu incelerken Yüksek Mahkemenin bugüne kadar oluşturduğu birçok karara ve doktrindeki yazarların konuya ilişkin tartışmalarına yer verilmiştir. Neredeyse her paragrafta farklı görüş varsa bu görüşlere, aksi takdirde tezde savunduğumuz görüşleri destekleyen yazılara atıflar yapılmıştır. Özellikle tezin üçüncü ve dördüncü bölümleri, uygulamacıların sıklıkla karşılaşabilecekleri sorunlara örnekler vermek suretiyle çözümler getirmektedir. Kıyaslama yoluyla birçok Yüksek Mahkeme kararının içeriği farklı olaylara intibak ettirilmiştir. Ayrıca bu bölümlerde hem mirasın hükmen reddinin şartları hem de bu şartları ileri sürebilmenin metotları açıklanmıştır.Son kısımda, tezin ilk kısmında olduğu gibi, mirasın reddinin genel hükümlerine yollamalar yapılmış, en yakın mirasçıların tümünün mirası reddetmesi haline ilişkin genel kurallar hükmen redde uyarlanarak sonuca ulaşılmıştır.Üzerine özel olarak pek çalışılmamış ve eser kaleme alınmamış olan mirasın hükmen reddi müessesesinin her gün yerel mahkemelerde dava konusu edildiği ve sonrasında bu ihtilafların Yüksek Mahkeme'ye taşınmakta olduğu dikkate alındığında, çalışmamızın hem akademik alanda hem de uygulama alanında çözüm yolu bulunamamış hususlara öneriler sunabileceği, kimi zaman da çözüme yönelik bir kaynak olabileceği temennisini taşımaktayız.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a prevalent type of the procedure of disclaimer of inheritancy, the judicial disclaim, is analysed. The principal of automatic disclaimer of indebted estate, is basically a way of evading the excess debts of the deceased person?s estate assets for the heirs. This opportunity gives the heirs the right to be protected against the cases and executive proceedings of the deceased person?s creditors; after proving the estates? explicitly certain or officially determined indebtedness.Many Supreme Court decisions and discussions of legal scholars are analysed. Nearly in every paragraph, there are referances to different opinions, otherwise supporting articles of our own opinions. Especially in the third and fourth chapters, it is tried to solve frequent legal problems by giving case practices. By comparison method, many Supreme Court of Appeal decisions are adaptated to different cases. In these chapters, the terms of judicial disclaim of estate and raising a presumption of those terms are explained.In the last chapter, it is forwarded to the general provisions of disclaimer of inheritance as in the first chapter and resulted by adapting the general provisions to the disclaimer of all of the closest heirs.We wish this thesis will be a solution for the academical studies and first instance court or Supreme Court applicants.