Mirasın reddi
Denial of inheritance
  1. Tez No: 838754
  2. Yazar: İPEK ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN KAHVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Tezin konusunu, Türk Medeni Kanunu'nda madde 605 ve madde 618 aralığında düzenlenen“mirasın reddi”müessesesi oluşturmaktadır. Medeni Kanun hükümleri, Borçlar Kanunu hükümleri ile İcra ve İflas Kanunu hükümleri çerçevesinde doktrinde yer alan görüşler ve Yargıtay kararları incelenmiştir. Mirasbırakanın ölümüyle; atanmış mirasçılar, sağ olan eşi, altsoyu, mirasbırakanın altsoyunun olmaması durumunda ikinci zümre külli halefiyet ilkesi gereği kendiliğinden mirasçı sıfatını kazanmaktadır. Bu durumda mirasçılar, mirasbırakanın borçlarından ve mirasbırakanın yüklediği yükümlülüklerden de sorumlu olacaklardır. Mirasçıların, mirasbırakanın borçlarından sorumlu olmak istememeleri veya mirasbırakanın borçlarından sorumlu olmama isteğinin yanında külli haleflerin veya vasiyet alacaklılarının terekeden mal iktisap etmeyip diğer mirasçıların miras paylarını artırmak istemeleri, zümre sırası önceliği gibi nedenlerle mirasçı olamayacak kimselerin mirasçı olabilmesini sağlamak istemeleri veya mirasbırakanın getirdiği yükümlülükleri üstlenmek istememeleri durumunda başvurabilecekleri bir yol olarak, kanunkoyucu mirasın reddini düzenlemiştir. Tez iki bölümden oluşmakta olup birinci bölümde, öncelikle, miras hukuku ile ilgili temel kavramlar belirtilmiş, mirasın reddi kavramı ana hatlarıyla incelenmiştir. Ayrıca mirasın reddi kanunkoyucu tarafından ikiye ayrılmış olup; mirasın gerçek reddiyle diğer çeşidi olan mirasın hükmen reddi bu bölümde detaylandırılarak incelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde ise, mirasın reddinin mirasbırakanın yasal ve atanmış mirasçıları, mirasbırakanın vasiyet alacaklıları açısından sonuçları ele alınmış, mirasbırakanın ve mirası reddeden mirasçıların alacaklılarının mirasın reddi karşısındaki durumları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is 'rejection of inheritance' which is based on between articles 605 and article 618 in the Turkish Civil Code. Within the framework of the precept of the Civil Code, the precept of the Code of Obligations and the Execution and Bankruptcy Law, the views in the doctrine and the decisions of the Supreme Court were examined. Appointed legatee upon the death of the legator, descendants and descendants who have the right, automatically gain the title of heir in accordance with the principle of universal succession in case the legator does not have any other descendant. In this case, if the inheritor has got debts and other obligations, the heirs are automatically responsible for them. The legislator wanted to prevent the problems that may occur for considering the situation of the heirs who automatically became heirs due to the universal succession by bringing over the institution of rejection of the inheritance. In addition to the desire of the heirs not to be responsible for the debts of the inheritor or not to be responsible for the debts of the inheritor, the universal successors or the testator's desire to increase the inheritance shares of the other heirs and not to save the property from the estate to ensure that the people who cannot be heirs can be heirs due to the priority of the clan order or to fulfil the obligations of the inheritor. The legislator has issued the rejection of the inheritance as a way they can apply if they do not want to. In order to make the subject to understand better, the thesis divided into two parts. In the first part, basic information about the concepts of inheritance law is given and the concept of rejection of the inheritance is mentioned. Also, there will be examination of the real rejection of the inheritance and the rejection of the inheritance by default in this section. In the second part of the thesis, the results of the rejection of the inheritance in terms of the legal heirs of the legator and the testament creditors of the heirs are observed.