Mirasın reddi ve sonuçları
Denial of inheritance and its consequences
- Tez No: 867017
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU BİLGE SARIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun ölüme bağlı tasarruflar bölümünün ikinci kısmı olan mirasın geçmesi kısmının ikinci bölümü olan mirasın geçmesinin sonuçları başlığı altında tez konumuz olan mirasın reddine ilişkin hükümler düzenleme altına alınmıştır. Bu hükümler uyarınca mirasın reddinin çeşitleri, kimlerin mirası reddedebileceği, mirasın reddi için nereye ne kadar süre içerisinde başvurulması gerektiği, mirasın reddinin iptali halleri, mirasın reddedilmesinin sonuçları, mirasın reddedilmesi halinde alacaklıların durumları ve dava hakları düzenlenmiş bulunmaktadır. Mirasın reddedilebilmesi için iki çeşit olup bunlardan biri hükmen ret diğeri ise gerçek rettir. Hükmen ret için miras bırakanın borca batık olarak vefat edip etmediğinin değerlendirilmesi gerekir. Gerçek ret halinde ise mirasçıların herhangi bir neden öne sürmelerine gerek yoktur. Ancak mirasın reddinin birtakım koşullar altında yapılması gerekmektedir. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nda düzenlenen mirasın reddi hükümlerinin her somut olaya göre ayrı ayrı değerlendirilmesi gerektiğinden sıklıkla Yargıtay içtihatlarına gerek duyulmaktadır. Tez çalışmamızın ilk bölümünde mirasın reddi hakkında genel bilgiler verilmiş, ardından gerçek reddin hangi koşullarda kimler tarafından nasıl kullanılabileceği, ret beyanının geri alınmasının ya da iptalinin mümkün olup olmadığı, ret hakkının düşeceği haller ile hükmen reddin gerçekleşebilmesi için aranan koşullar ve sonuçlar güncel mevzuat ve içtihatlar eşliğinde incelenmiştir. Tezimizin ikinci bölümünde mirasın reddedilmesinin tasarruf oranına ve yükümlülüklere etkisi, mirasın kimler tarafından nasıl reddedildiğinde hangi sonuçların meydana geleceği, vasiyet alacaklısının vasiyeti reddi ve devletin mirasçılık sıfatı güncel mevzuat ve içtihatlar ışığında incelenmiştir. Tezimizin üçüncü bölümde ise mirasın reddi halinde mirasçıların ve miras bırakanın alacaklıların hakları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The provisions regarding the rejection of the inheritance, which is our thesis topic, are regulated under the title of the second part of the transfer of inheritance, which is the second part of the testamentary dispositions section of the Turkish Civil Code No. 4721. There are two types of rejection of inheritance: one is by default and the other is real rejection. For default rejection, the testator must die in debt. In case of actual rejection, the heirs do not need to give any reason. However, rejection of inheritance must be made under certain conditions. In the first part of the thesis, general information about the rejection of inheritance is given, then the conditions under which real rejection can be used and how, by whom, the withdrawal or cancellation of the rejection declaration, the situations in which the right of rejection will be waived, the conditions and consequences sought in the default rejection are examined in the light of current legislation and case law. In the second part of our thesis, the impact of the rejection of the inheritance on the savings rate and liabilities, the consequences of the rejection of the inheritance by whom and how, the rejection of the will by the creditor of the will and the inheritance of the state are examined in the light of current legislation and case law. In the third chapter of our thesis, the rights of the heirs and the testator's creditors in case of rejection of the inheritance are examined.