Irak Anayasaları'nda siyasi haklar ve güvenceleri
Political rights and the guarantees of the Iraqi Constitutions
- Tez No: 277770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Irak'ta Krallık döneminden beri tüm Anayasalarda siyasi haklara yer verilmiştir. Yönetimlerin devrilmesi ile yönetimi ele geçirenler, kendi çıkarları doğrultusunda Anayasalar hazırlarken, çoğu kez Anayasada siyasi hakların kullanılmasını kendi görüşlerine uygun olarak sınırlamışlardır. Bunların arasında özellikle Baas Partisi Rejiminin yönetimde olduğu dönem, siyasi hakların en çok sınırlandırıldığı dönemdir.Bu tezde, siyasi hakların genel esaslarının kısaca açıklanmasının ardından Irak Anayasalarında yer alan siyasi haklarla ilgili düzenlemelere yer verilmiştir. Anayasalarda siyasi hakların açıklanmasından başka, siyasi hakların güvence altına alınması; kanunların anayasaya uygunluğunun denetimi, idari işlerin yargısal denetimi, anayasanın üstünlüğü ve kuvvetler ayrılığı ilkeleri bağlamında zaman zaman hukukçuların eleştirilerine de yer vererek değerlendirmeler yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Political rights have taken place in all of the Constitutions of Iraq since Kingdom of Iraq. After overthrowing the former rulers, the leaders who seized power drafted and implemented new constitutions corresponding their own interests and restricting political rights up to this interest. It can be stated that, among these leaders, Baas Regime polity was the most restricting ruler of political rights.This thesis aims to explain general principles of political rights and separately explain the regulations about this topic in each Constitution of Iraq. Beside statements about political rights, it is aimed to explain the guarantees for political rights adopted in constitution, examining the constitutionality of laws, examining all actions and acts of administration?s recoursement to judicial review, regarding supremacy of constitution and the principle of separation of powers including the legal opinion of the doctrine.