Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerinin aklanmasına ilişkin suçlar ve yaptırımlar
Money laundering crimes
  1. Tez No: 277782
  2. Yazar: MURAT VOLKAN DÜLGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 424
Özet
Bu doktora teziyle esas olarak ?suç gelirlerinin aklanması? olgusu, ceza hukuku disiplinin bakış açısıyla incelenmektedir. Ancak bunun tam anlamıyla yapılabilmesi için suç gelirlerinin aklanmasına ilişkin kavramlar, bu olgunun etkileşim ve ilişki içinde olduğu diğer olgular ve aklamanın uluslararası boyutu da inceleme konusu yapılmaktadır.Çalışmamızda esas olarak 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 282. maddesinin 1. fıkrasında yer alan ?suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerinin aklanması suçu? ve 282. maddenin 2. fıkrasında yer alan ?aklanmış gelirlerin satın alınması ve bulundurulması? suçu incelenmektedir.Çalışmamızda, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ve diğer ceza hukukuna ilişkin normatif düzenlemeler ile ülkemiz açısından da artık geçerli olan ve uygulamaya giren ?modern suç teorisinin? açıklamaları ve görüşleri esas alınmıştır. Bu suç teorisinin ilkelerinin ülkemizdeki uygulamasının yeni olması nedeniyle, özellikle suçun unsurlarına ilişkin açıklamalarda modern suç teorisi esas alınarak, konuların teorik açıklamalarına yer verilmiştir.Böylelikle suç gelirlerinin aklanması olgusunun bütünlük içinde ancak ceza hukuku disiplinin bakış açısıyla ayrıntılı bir şekilde incelenmesine ve açıklanmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this doctoral dissertaion, the concept of ?money laundering? is examined with the view of the criminal law discipline. In order to provide a thorough examination, the other concepts which are related to ?money laundering?, the facts which are in relation and in interaction with this concept and the international dimension of the concept are also examined.In our study, we mainly focused on the crime of ?money laundering? provided under article 282/1 and the crime of ?the purchase and provision of the proceeds of laundered money? provided under article 282/2 of the Turkish Criminal Code numbered 5237.We based our study on the principles of the ?modern crime theory? which are now valid for Turkey as well and are governing Turkish Criminal Code numbered 5237 and other normative regulations pertaining to criminal law. Since the application of the principles of this modern crime theory is pretty new in Turkey, especially in our explanations regarding the elements of the crime, we provided theoric explanations of the topics.Accordingly we tried to provide a detailed examination and explication of the concept of money laundering in its integrity but with the view of the criminal law discipline.