İşyeri düzeyinde endüstri ilişkileri
Workplace industrial relations
- Tez No: 277794
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
İşyeri düzeyinde endüstri ilişkileri, endüstri ilişkilerinin işkolu ve işletme esaslarından ziyade işyeri özelinde incelenmesidir. İşyerinde çalışma düzeninin sağlanması tek başına işyerinin üretime devam etmesi için değildir. Bunun için doğru kişilerin doğru yerde, doğru zamanda ve doğru şartlarda çalıştırılmaları gerekmektedir.Gelişen koşullarla birlikte kişilerin çalışma düzenlerinin belirlenmesi sadece yöneticilerin elinde olmaktan çıkmıştır. Tarafların taleplerinin yerine getirilmesi için hem bireysel olarak hem de toplu anlamda hareket etmelerinin kökeni oldukça eskiye dayanmaktadır. Bununla birlikte yönetime katılma yöntemlerinin çeşitliliği geçtiğimiz yıllar içerisinde dünyada büyük bir hızla artmış ve tarafların istekleri birçok yeni kurulda tartışılır hale gelmiştir.Bu çalışmada hem bireysel anlamda hem de toplu anlamda işyeri düzeyinde endüstri ilişkileri işlenmiştir. Tarafların endüstri ilişkilerine işyeri düzeyinde etkileri anlatılmış ve bunun sonucunda doğan çalışma koşullarından bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Workplace industrial relations are to exemine industrial relations particularly in that workplace rather than sector and enterprise principals. Providing working order doesn?t mean only to continue production. But also you need to make write people, work in divite time, in the write position and under the write conditions.With the developing conditions, determining the working order of people isn?t only in the hands off the management. The roots of the acting both induvially and collectively to accomplish of their demands based on quite old days. However recently the variations of ways to take part in management has rised rapidly in the world and the demand of parts has become being discussed in a lot of new councils.This working exemines and discusses workplace industrial relations both collectively and induvidially. The effects of parts to workplace industrial relations are explained and the working conditions which, occured as a result of these effects, are mentioned.