Çapraz sevkiyatta araç rotalama
Vehicle routing scheduling for cross-docking
- Tez No: 277807
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ÖZÇAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Tedarik zinciri iş akışının etkin bir şekilde ilerleyebilmesi, tedarik zinciri yönetiminin en önemli faktörlerindendir. Bundan dolayı birçok işletme, müşteri memnuniyeti artırmak ve toplam maliyetlerini düşürmek için verimli birçok yöntem geliştirmektedir. Bu yöntemlerin arasında stok seviyesini azaltan ve hızlı ürün akışını sağlayan çapraz sevkiyatta yer almaktadır. Bu tezde, çapraz sevkiyatı maliyetlerin büyük bir kısmını oluşturan taşıma maliyetlerini azaltmak için geliştirilen araç rotalama problemleriyle birlikte ele alan bütünleşik bir model incelenmiştir. Literatürde yer alan çalışmalardan yararlanılarak lojistik sektöründe yer alan bir işletme üzerinde araç rotalama tekniklerinden biri olan tabu arama algoritması uygulanarak en uygun rota bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The efficiency of supply chain work processes is the most important factorsof supply chain management. For this reason, many companies developvarious techniques to boost customer satisfaction and bring down the totalcosts. Cross docking, which decreases the inventory levels and helps theproducts flow fast, is one of these techniques. In this dissertation, anintegrated method is examined to decrease the transportation costs thatgenerate the most of the cross docking costs. By benefiting from theliterature on this subject, tabu search algorithm, one of the vehicle routingtechniques, is used on a company from logistic industry to find the best route.