Improvement of speaking and listening skills of young learners in the 5th grade of the primary school: A case study
İlköğretim 5. sınıf öğrencilerinin konuşma ve dinleme becerilerinin geliştirilmesi : Uygulamalı bir çalışma
  1. Tez No: 277808
  2. Yazar: ŞENGÜL ÖZDOĞAN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİNNUR ERİŞKON CANGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmada zenginleştirilmiş konuşma ve dinleme aktivitelerinin ilköğretim 5. Sınıf İngilizce dersinde konuşma ve dinleme becerilerinin gelişiminin üzerinde etkisi olup olmadığı sınanmaya çalışılmıştır.Araştırma 2009-2010 eğitim öğretim yılında Kocaeli ili Darıca ilçesinde bulunan Ayfer Gazanfer Güngör İlköğretim Okulu 5. Sınıf öğrencileri üzerinde yapılmıştır. Rastgele atama yöntemiyle bir sınıf deney grubu, diğeri ise kontrol grubu olarak seçilmiştir. Deney grubu 24, kontrol grubu 28 öğrenciden oluşmaktadır. Uygulama 8 hafta sürmüştür. Bu süre içersinde deney grubunda haftada bir ders geliştirilmiş konuşma ve dinleme dersi yapılmış, zenginleştirilmiş aktivitelerle dersler işlenmiştir. Ayrıca bu gruba her derste konuşma ve dinleme ödevleri verilmiştir. Bu ödevlerin yapılıp yapılmadığının kontrol edilmesi ve öneminin kavranması için velilerle konuşulmuş ve bu ödevler bir sonraki derste öğretmen tarafından kontrol edilmiştir. Deney grubunda ise konuşma ve dinleme becerileri sadece ders kitabında olduğu kadar verilmiş, ev ödevi olarak verilmemiştir. Veri toplama aracı olarak da her iki gruba da konuşma ve dinleme becerilerini ölçen öntest ve sontest uygulanmıştır. Ayrıca öğrencilerin konuşma ve dinleme becerileri hakkındaki tutumlarında değişiklik olup olmadığını ölçmek için her iki gruba da tutum ölçeği uygulanmıştır.Araştırma sonunda öntest ve sontest sonuçlarını değerlendirirken t-testi kullanılmıştır. Deney grubu ve kontrol grubunun öntest ve sontest sonuçları karşılaştırıldığında deney grubu lehine anlamlı bir fark ortaya çıkmıştır. Çıkan sonuçlara göre İngilizce ders müfredatındaki konuşma ve dinleme beceri aktivitelerinin yeterli olmadığı görülmüş, 8 haftalık uygulamanın deney grubu üzerinde oldukça olumlu etkisi olduğu gözlenmiştir. Ayrıca tutum ölçeği sonuçlarına bakıldığında öntest ile sontest arasında anlamlı farklar ortaya çıkmış, öğrencilerin konuşma ve dinleme becerileri üzerindeki tutumlarının olumlu yönde değiştiği görülmüştür. Konuşma ve dinleme becerileri hakkında öğrencilerin tutumları da olumlu bir şekilde değişmiştir. Ayrıca sınıfta İngilizce konuşmak isteyenlerin sayısı artmış, bu konuda kendilerine daha çok güven duymaya başlamışlardır.
Özet (Çeviri)
In this study whether the enriched speaking and listening activities have impact on the development of speaking and listening skills in the 5th grade in primary schools are investigated.The study is held in 2009-2010 academic year on the 5th grade students in Ayfer Gazanfer Gungor Primary School in Darica, Kocaeli. By randomisation method, one of the classes is chosen as the experimental group, and the other one is chosen as the control group. Experimental group has 24, the control group has 28 students. The application lasts for 8 weeks. During this time, with the experimental group one speaking and listening lesson is done with enriched activities once a week. Morever, speaking and listening homework is given to this group in every lesson. Contacts are made with the parents to enable them to control their homework and to understand the importance of these homeworks, and these homeworks are controlled by the teacher in the following lesson. In the control group, speaking and listening activities are done as much as in the coursebook, homeworks are not given. As data analysis, pre-test and post-test testing the students? listening and speaking skills are applied to both experimental and control group. Furthermore, attitude questionnaire is applied to both groups to see if there is a difference in their attitudes about the speaking and listening skills.T-test is used at the end of the study to evaluate the results of the pre-test and post-test. When the pre-test and post-test results of the experimental and control group are compared, a significant difference is observed in favor of the experimental group. According to the results of the study, speaking and listening activities in the English curriculum are seen to be inadequate, 8-week application is seen to have considerable positive effect on the experimental group. Morever, when looked at the results of the attitude questionnaire, meaningful differeneces are seen between the pre-test and post-test, and the students? atitudes towards the speaking and listening skills are seen to have changed positively. The students? attitudes about the speaking and listening exams have also changed positively. Furthermore, the number of the students who wants to speak English in the classroom has increased, and they have more self- confidence about it.