Çağrı merkezindeki işlerin İş Özellikleri Modeli'ne göre incelenmesi ve bir araştırma
Examination of call center jobs according to the Job Characteristics Model and a research study
- Tez No: 277809
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE TÜZÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Teknoloji, artan rekabet ve yeni iş biçimlerinin oluşumu sonucunda geleneksel iş biçimlerine alternatif olarak ortaya çıkan çağrı merkezlerindeki iş özellikleri bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Türkiye'de faaliyet gösteren bir çağrı merkezinin çalışanlarının katılımı ile bir uygulama çalışması yapılmış ve iş özellikleri modelindeki temel iş boyutlarının mevcut durumu gözler önüne serilmiştir Bu amaçla iş özellikleri modelindeki beş temel iş boyutuna ilişkin çalışan algıları ve bu algıların iş memnuniyetleri ile anlamlı bir ilişki içinde olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmada korelasyon analizi, t-testi ve anova gibi temel istatistik testlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Subject of this paper is an examination of call center job characteristics as an alternative working model, as a result of developing new technologies and growing competition in comparison to traditional working models. A survey has been carried out in a call center which is located in Turkey with the participation of the company?s employees and the current situation of the job characteristics dimensions has been revealed. For this reason the relationship between perceptions and satisfaction of callcenter agents, whether existent or not, will be examined according to the five core job dimensions of job characteristics model. Correlation analyses, t-test and and anova test were used for hypothesis testing.