Avrupa'da işsizlik: Teori ve bulguların değerlendirilmesi
Unemployment in Europe: Assessment of theories and facts
- Tez No: 277831
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Pek çok ekonomi gibi Avrupa Birliği'nin de en temel sorunlarından biri işsizliktir. Avrupa refah devletlerinde II. Dünya Savaşı sonrasındaki onlarca yıl boyunca son derece düşük işsizlik oranları görülmüştür. Ne var ki bu dönemi ?kalıcılaşan? işsizlik sorunu takip etmiştir. İşsizlik 30 yıldan uzun bir süredir pek çok Avrupa Birliği ülkesinde görece yüksektir. Avrupa işsizliği 1970'lerde artmaya başlayan, dönem dönem sıçrama yapan ve sıçrama sonrası azalma eğilimi göstermeyen, 1980'lerde artış trendini sürdüren ve 1990'larda zirveye ulaşan bir özelliğe sahiptir. %9,6 ortalamasıyla Avrupa Birliği işsizlik oranı günümüzde halen yüksektir. Ancak bu ortalama değer Avrupa ülkelerinin işsizlik oranları arasındaki ciddi farklılıkları gizlemektedir.İşsizlik sorununu açıklamak amacıyla literatürde öncelikle çeşitli şokların etkisi üzerinde durulmuştur. Fakat işsizlik artmaya devam ettikçe odak noktası önce histeri hipotezine ve içerdekiler-dışarıdakiler teoremine, sonra da kurumlara kaymıştır. Ancak bunların da yetersiz kalması sonucunda son dönemlerde araştırmalar genişletilmiş ve farklı unsurların ortak etkisi vurgulanmıştır. Bu çalışma Avrupa'daki işsizlik olgusunu açıklamak için son 30 yılda geliştirilen teori ve bulguların etkileşimini analitik bir çerçevede incelemektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most fundamental problems of the European Union, just like most of the world economies, is unemployment. Post-World War II European welfare states experienced several decades of significantly low unemployment, which was followed by a plague of persistently high unemployment. Unemployment has been relatively high in many European Union countries for more than 30 years now. European unemployment started increasing in the 1970s, showing ?leaps? in certain times but no tendency to decrease after these leaps, further increased in the 1980s and reached to the peak in the 1990s. It remains high today, with an average of %9.6. However, this average hides significant degree of heterogeneity across countries.The initial focus of the researchers so as to explain this problem was on the role of shocks. As unemployment continued to rise, the focus shifted to unemployment hysteresis and the insider-outsider theory, and later to institutions. However, as those explanations were insufficient, the research was extended in recent years, emphasizing the joint impact of various factors. This study reviews the interaction of facts and theories developed within the last 30 years in an analytical framework.