İç denetim süreci ve temel işletme faaliyetlerinin kontrol prosedürleriyle değerlendirilmesi: Bir uygulama
Internal audit process and assessment of basic business activities by control procedures: An application
  1. Tez No: 277834
  2. Yazar: BURCU ADİLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LERZAN KAVUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Günümüzde her alanda yaşanan değişme ve gelişmeler sonucu, işletme faaliyetleri ve yapıları giderek daha karmaşık bir hale gelmektedir. İşletmelerin değişen koşullara uyum sağlayabilmesi ve küreselleşme sürecinde yaşanan yoğun rekabet ortamı içinde varlıklarını devam ettirebilmeleri açısından işletme faaliyetlerinin etkin ve verimli bir şekilde yönetilmesinin önemi her geçen gün daha da artmaktadır. İşletme yönetimi tarafından kurulan ve işletilen iç kontrol sistemleri, işletme faaliyetlerinin temel yapı taşı olmaktadır. İç denetim fonksiyonu ise, iç kontrol sisteminin etkinliğinin değerlendirilmesi noktasında önemli rol oynamaktadır. İç denetim, işletme faaliyetlerinin etkinliğini değerlendirmek ve geliştirmek amacına yönelik sistemli ve disiplinli bir yaklaşım getirerek, işletmenin amaçlarına ulaşmasına yardımcı olur. İç denetim, işletme faaliyetlerine ilişkin risklerin bilinmesi, bu risklerin iyi yönetilmesi ve bu risklerin sonucunda ortaya çıkabilecek hataları engellemeye yönelik olarak tasarlanan iç kontrollerin varlığı ve etkinliği konularına odaklanır. Bu nedenle, işletmelerde ve hukuki düzenlemelerde iç kontrollerin yeterliliği ve iç denetim faaliyetlerinin geliştirilmesi yönünde kapsamlı çalışmalar yapılmaktadır.Bu çalışmada, iç denetim kavramı, amacı, önemi, gelişimi, iç denetim ile ilgili yapılan Türkiye'deki ve uluslararası düzenlemelere yer verilmiş, daha sonra iç denetim süreci ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Temel işletme faaliyetlerinin değerlendirilebilmesi için kontrol prosedürleri hazırlanmış ve bir öneri sunulmuştur. Bu doğrultuda, çalışmanın uygulamadaki iç denetim faaliyetlerine yol gösterici olması amacıyla, önerilen kontrol prosedürleri bir endüstri işletmesinin faaliyetlerinin değerlendirilmesi için uygulanmış, daha sonra bulgular yorumlanarak sorunlar ortaya konmuştur. Son olarak, konu ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, as a result of changes and developments in all fields, business activities and structures are increasingly becoming complex. Managing business activities effectively and efficiently has become more important so that the businesses may adopt to changing conditions and survive in the intense competitive environment in the process of globalization. Established and operated by management, internal control systems become basic building block of business activities. Internal audit function plays an important role in evaluating of effectiveness the internal control system. It helps an organization accomplish its objectives by bringing a systematic, disciplined approach to evaluate and improve the effectiveness of organization's operations. Internal audit focuses on the risks about the business activities, good management of these risks and the presence and effectiveness of internal controls designed to prevent errors that may arise because of these risks. For this reason, comprehensive studies are conducted about the adequacy of internal controls and development of internal audit activities in institutions and legal regulations.In this study, the concept of internal audit, its purpose, importance, development, Turkish and international regulations about the internal auditing were explained, then the internal audit process was defined in detail. Control procedures were designed in order to evaluate basic business activities and a suggestion was made. Accordingly, the study was meant to be guiding the activities of internal audit in practice, the suggested control procedures were applied to assess the activities of an industrial company. Thereafter, findings were revealed and problems were interpreted. Finally, suggestions were made about the subject.