Özel öğrenme güçlüğü olan ve olmayan çocukların üst bilişsel özelliklerinin karşılaştırılması
A comparison of metacognitive skills of children with and without specific learning disability
- Tez No: 277873
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. Ş.SEMA KARAKELLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada özel öğrenme güçlüğü tanısı almış çocuklar ile özel öğrenme güçlüğü tanısı almamış çocukların üst biliş bilgisi, bilme hissi ve öğrenme kararları düzeylerinin tanı değişkenine göre farklılık gösterip göstermediğini incelemek amaçlanmıştır.Çalışma, 25 özel öğrenme güçlüğü tanısı almış ve 31 özel öğrenme güçlüğü tanısı almamış toplam 56 katılımcı üzerinde yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate if the levels of metacognitive knowledge, feeling-of-knowing judgments, and learning judgments of children who diagnosed with a specific learning disability and children without a specific learning disability diagnosis differ depending on the diagnosis variable.Participants of the study were 56 children: 25 children with a specific learning disability diagnosis and 31 children without a specific learning disability diagnosis. Average age of the specific learning disability group was 8.7, average age of the no-specific learning disability group was 8.4.In the study, Metacognitive Awareness İnventory for Children-A (Jr.MAI) was used to measure metacognitive awareness level. A series of procedures were performed by using Peabody Picture-Vocabulary Test to measure feeling-of-knowing and judgements of learning.After calculating the gamma points of metacognitive knowledge, feeling-of-knowing and learning judgments for each participant statistical analyses were carried out in terms of the diagnosis variable via independent samples t-test.The analyses revealed that, with respect to the total points on metacognitive awareness scale, there was a significant difference between group with a specific learning disability and group without a specific learning disability in terms of the diagnosis variable (t(54):2.87,p