Gıda perakendeciliğinde işyeri ve işgücü verimliliği
Workforce and workplace effiency in food retailing
  1. Tez No: 277874
  2. Yazar: HAMİT AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Son 30 yıldır gıda perakendeciliği ciddi değişim ve dönümler geçiriyor ve hızla büyümeye devam ediyor. Kuşkusuz bu değişim ve dönüşüm de modern perakende tekniklerinin sağlamış olduğu yüksek verimlilik düzeyinin etkisi büyük olmuştur. Ülkemizde de 1990'lı yılların ortalarından itibaren perakende sektöründe dünyadaki değişim ve dönüşümlerin paralelinde gelişmeler söz konusu olmaktadır. Ancak bu gelişmelere rağmen ülkemiz perakende sektörünün verimlilik düzeyi Avrupa ve Amerika da perakende sektöründe ulaşılan verimlilik düzeylerinin gerisinde kalmaktadır. Son yıllarda sektör içerisinde artan rekabet ve düşen kar marjları sebebi ile verimlilik konusu konuşulmaya başlanmış ve gündemin önemli maddelerinden birisi olmuştur. Buna karşın verimliliğin bütüncül olarak ele alındığını ve ciddi çalışmaların yapıldığını söylemek imkânsızdır. Verimliliğin geniş bir perspektifle bakıldığında bir yaşam biçimi, yaşama bakış biçimi, paradigma olduğu ihmal edilerek varılacak mesafe sınırlı olacaktır. Tüm teknolojik gelişim ve imkânlara rağmen, emek yoğun bir sektör olan perakendecilikte verimlilikte kilit unsur insandır. İlerleyen yıllarda sektörde gelişim ve değişimlerin bu doğrultuda olacağını söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Last 30 years, food retailing has undergone significant change and turning, and continues to grow rapidly. No doubt in these changes and transformations food retailing provided the highest productivity level has a great effect. İn our country since the mid-1990s in the retail sector Changing and developments is similar with the world retailing sector. Despite these developments, but our country's productivity level of the retail sector in Europe and America in the retail sector lags behind the productivity levels are achieved. In recent years, increasing competition within the sector because of declining profit margins and productivity began to be talking about and has been one of the important items of the agenda. However efficiency is considered to be holistic and serious work is done it is impossible to say A broad perspective of efficiency is a way of life, survival glance format, there will be negligible from the paradigm that will be limited. Despite all the technological developments and opportunities, labor-intensive industry in which productivity in retailing is a key element of people. In the years of development and change advance in the industry in this direction would be to say that it is possible.