Osman Cemal Kaygılı'nın eserlerinde istanbul
Istanbul in Osman Cemal Kaygılı?s works
  1. Tez No: 277880
  2. Yazar: ALİ YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ŞÜKRÜ ÇORUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Osman Cemal Kaygılı, 2. Meşrutiyet ve Cumhuriyet dönemlerini yaşamış bir yazardır. Kendisine halk yazarı ve İstanbul yazarı sıfatları uygun görülmüştür. Halkın içinde, onlar gibi yaşayan ve İstanbul'u her yönüyle tanıyan yazarın bir diğer özelliği de gazeteci oluşudur. Yazar, tüm yönleriyle devrinin İstanbul'unu canlı bir panorama halinde gözler önüne sunmuştur.Sahip olduğu özellikler Kaygılı'nın, İstanbul için sosyal tarih araştırmalarında önemli bir yer edinmesini sağlamıştır. Kaygılı'nın eserlerindeki, şehrin her biri farklı özellikler gösteren semtleri, toplumsal yaşantısı, eğlence hayatı bizim bu araştırmamızdaki başlıca konular olmuştur.Bu tezde başta, bir araya gelerek şehri oluşturan İstanbul'un semtlerini, ardından İstanbul'u diğer şehirlerden farklı kılan toplumsal ve eğlence hayatını ele alarak, insan ? mekân ilişkisiyle oluşan ve üzerinde zamanın çok büyük etkisinin olduğu, kısaca bir şehre ruh veren etmenleri gözler önüne çıkardık.
Özet (Çeviri)
Osman Cemal Kaygılı is an author who lived within 2nd Constitutional Monarchy and The Republican Eras. He was thought fit for the titles of author of public and also author of Istanbul. Another characteristic of this author, who lived among the public just like them and also who was acknowledged about Istanbul with all details, is that he was a journalist. The author has presented Istanbul as a panorama with all the critical details back in that period.Kaygılı?s characteristics have provided him this unique importance for Istanbul within social history researches. In his literary works, the towns of the city that have totally different specification and characteristics from each other, their communal living and entertainment styles are the main topics in our search.Within this thesis, we showed and revealed the towns of Istanbul which have joined as one to make a providence, and then again revealed the communal and entertainment styles which differentiates Istanbul from the other cities, in short, we have revealed the factors that present a soul to a beautiful city.