İşçi sağlığı ve iş güvenliğinde eğitimin rolü ve işgörenlerin, işçi sağlığı ve iş güvenliği eğitimi konusundaki bilinç düzeylerini ölçmeye yönelik bir araştırma
A research which aims to measure both the role of education on worker's health and job safety and the knowledge level of workers on this issue
- Tez No: 277930
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE OYA ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Education and Training, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Sanayileşme ve teknolojinin hız kazandığı günümüzde, her yıl binlerce kişi iş kazaları ve meslek hastalıkları sonucu hayatlarını kaybetmekte veya iş göremez hale gelmektedir. Uğranılan maddi kayıplar ise, milyon dolarları aşmaktadır. İş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenmesinde; iş yeri çalışma şartlarının iyileştirilmesi, uygun koruyucu özellikteki kişisel koruyucu donanımların uygun işlerde ve uygun şekilde kullanılması bunun yanında en önemli tedbir olarak, işgörenlerin eğitilmesi gelmektedir.Bu çalışmada, eğitimin işçi sağlığı ve iş güvenliği konusundaki öneminin gösterilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla, işçi sağlığı ve iş güvenliği bulgularının yanı sıra bu konularda işgörenlere verilen eğitimin durumu ele alınmıştır. Ayrıca, çalışmada, işgörenlerin, işçi sağlığı ve iş güvenliğinde eğitimin önemi konusundaki bilinç düzeylerini ortaya koymayı hedefleyen bir anket çalışmasına da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the era of rapid industrialization and advanced technology, thousands of people loose their lives because of occupational accidents and diseases every year. In addition to loss of human life, there are huge financial losses. In order to prevent the occupational accidents and diseases, it is important to improve the working conditions and to use aprropriate personal protective equipments. Alongside these precautions, education of the workers is one of the most important measures in preventing such accidents and diseases.In this study, it is aimed to indicate the importance of education on worker's health and job security. To that end, alongside the facts about worker's health and job security, it is examined the education of workers in these topics. Also, a poll which aims to reveal the level of conciousness of workers on the importance of education in worker's health and job security, is placed in the study.