Dynamics of knowledge production and the social formation of the university
Bilgi üretim dinamikleri ve üniversite'nin toplumsal oluşumu
  1. Tez No: 277932
  2. Yazar: MURAT CEYHAN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. DR. ÇAĞATAY TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Science and Technology, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez, üniversite'nin toplumsal karakter, rol ve işlevini anlamaya yönelik bir araştırma yöntemi kurma yolunda başlangıç seviyesinde bir altyapı oluşturmayı hedeflemektedir. Bu bağlamda, tezin amacı, böyle bir araştırma yöntemi kurma çalışmalarına başlamadan önce farkedilmesi ve dikkatli bir incelemeye tabi tutulması gereken konuları, kavramları, soruları, toplumsal dinamikleri belirlemek ve dile getirmektir. Bu hedef doğrultusunda, tezin odağı ve araştırma nesnesi olarak günümüz bilgi üretim sisteminin doğasındaki değişimler üzerine süregiden, bir tarafında Mode 2, Finalization in Science, Post-normal Science, Academic Capitalism ve Triple Helix isimleri anılan değişim tezlerinin, diğer tarafında da bu tezlerin eleştirilerinin yer aldığı, güncel bir tartışma seçilmiştir. Çalışmanın sonucu olarak; üniversite'nin toplumsal karakterini anlayabilmek için, öncelikle, doğası gereği kesinlikle doğrusal ilişkilerle açıklayanamayan ve karmaşık bilimsel, siyasal, ekonomik ve kültürel süreçlerin sonucunda toplumsal olarak şekillenen bilgi/bilim paradigması kavramını tam anlamıyla kavrayabilecek bir kavramsal çerçeveye ihtiyaç duyulduğu öne sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to establish a preliminary foundation of a research method aimed at understanding the social identity, role and function of the university. In this respect, it aims at identifying and articulating a set of issues, concepts, questions, social dynamics and so on, which have to be addressed and investigated carefully, before starting to build such a research method. To this end, the thesis focuses on and analyzes a recent debate on the changing nature of the contemporary social system of knowledge production; a debate constituted by several theses of change, namely, Mode 2, Finalization in Science, Post-normal Science, Academic Capitalism and Triple Helix, and the critiques directed towards these theses. In consequence, the thesis argues that to understand the social nature and function of the university, first and foremost, a versatile conceptual framework is required to capture the phenomenon of the social construction of the paradigm of knowledge/science; a phenomenon which is certainly nonlinear by nature and involves complex interrelations between scientific, political, economic and cultural realms.