The relationships among preservice teachers' spatial visualization ability, geometry self-efficacy, and spatial anxiety
İlköğretim öğretmen adaylarının uzamsal yetenekleri, geometriye yönelik öz-yeterlik algıları ve uzamsal kaygıları arasındaki ilişki
  1. Tez No: 277931
  2. Yazar: ÖZLEM DURSUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE IŞIKSAL, DOÇ. DR. ERDİNÇ ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın temel amacı ilköğretim öğretmen adaylarının uzamsal görselleştirme yetenekleri, geometriye yönelik öz-yeterlik algıları ve uzamsal kaygıları arasındaki ilişkinin cinsiyet ve devam edilen program açısından incelemektir. Çalışmanın bir diğer amacı ise ilköğretim öğretmen adaylarının uzamsal görselleştirme yetenekleri, geometriye yönelik öz-yeterlik algıları ve uzamsal kaygıları arasındaki ilişkinin incelenmesidir.Veriler, Ankara'daki dört büyük üniversitenin ilköğretim matematik öğretmenliği (EME), ilköğretim fen bilgisi öğretmenliği (ESE) ve okul öncesi öğretmenliği (ECE) programlarının üçüncü ve dördüncü sınıflarında öğrenim görmekte olan 1007 öğretmen adayından toplanmıştır. Çalışma kapsamında kullanılan ölçekler Uzamsal Görselleştirme Testi (SVT), Geometriye Yönelik Öz-Yeterlik Algısı (GSE) ölçeği ve Uzamsal Kaygı (ANX) ölçeğidir.Analiz sonuçları devam edilen programlar arasında uzamsal görselleştirme yeteneği açısından anlamlı fark olduğunu göstermiştir. EME öğrencilerinin SVT puanları ESE ve ECE öğrencilerininkinden anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Ayrıca, erkeklerin uzamsal görselleştirme puanlarının kızlarınkinden anlamlı derecede yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Sonuçlar ECE öğrencilerinin geometriye yönelik öz-yeterlik algılarının hem EME hem de ESE öğrencilerininkinden anlamlı derecede düşük olduğunu göstermiştir. Bunun yanında, kız öğretmen adaylarının geometriye yönelik öz-yeterlik algıları erkeklerinkinden anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Uzamsal kaygı seviyesi açısından anlamlı fark ise sadece EME ve ESE öğrencileri arasında bulunmuştur ve EME öğrencilerinin uzamsal kaygı seviyeleri ESE öğrencilerininkinden daha yüksek çıkmıştır. Bunun yanında, ECE öğrencilerinin uzamsal kaygıları diğer programlardaki öğrencilere nazaran daha düşük bulunmuştur. Üç programda da öğretmen adaylarından erkeklerin uzamsal kaygı seviyeleri kızlarınkinden daha düşük bulunmuştur.Son olarak, Pearson product-moment korelasyon analizi sonuçları GSE ve SVT puanları arasında pozitif ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca, ANX ve SVT puanları ve ANX ve GSE puanları arasında da negatif korelasyon bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to investigate preservice teachers? spatial visualization ability, geometry self-efficacy, and spatial anxiety regarding undergraduate program and gender. The other purpose of the study was to investigate the relationship among preservice teachers? spatial visualization ability, geometry self-efficacy, and spatial anxiety.The data were collected from 1007 third and fourth grade preservice teachers who were enrolled in Elementary Mathematics Education (EME), Elementary Science Education (ESE), and Early Childhood Education (ECE) programs of four universities in Ankara. The measuring instruments were Spatial Visualization Test (SVT), Geometry Self-Efficacy (GSE) Scale, and Spatial Anxiety (ANX) Scale.The results indicated that there was a significant difference between undergraduate programs regarding spatial visualization ability levels. The EME students had significantly higher SVT scores than the ESE and the ECE students. Moreover, it was concluded that males had significantly higher spatial visualizationscores than females. In addition, ECE students? geometry self-efficacy was significantly lower than that of both EME and ESE students. The geometry self-efficacy scores of female preservice teachers were found significantly lower than of male preservice teachers. Furthermore, the significant difference in spatial anxiety levels was found only between EME and ESE students where EME students? spatial anxiety levels were higher than ESE students. Moreover, ECE students had the lowest spatial anxiety among other programs. The spatial anxiety levels of males were less than females in all three undergraduate programs.Finally, Pearson product-moment correlation analysis indicated a positive correlation between GSE and SVT scores. Moreover, the negative correlation was found between ANX and SVT scores, and between ANX and GSE scores.