The Integration of Iraqi Turkomans in Ankara after 1980s
1980?ler sonrasında Ankara'da yaşayan Iraklı Türkmenlerin Türkiye'deki sosyal yaşama entegrasyonu
  1. Tez No: 277933
  2. Yazar: İPEK DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HELGA RİTTERSBERGER-TILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma, Ankara'da yaşayan Iraklı Türkmenlerin Türkiye'deki sosyal yaşama entegrasyon sürecini ve sosyal ağların entegrasyon süreci üzerindeki etkisini incelemektedir. Göç nedenleri ile göç süreçleri de Türkiye'deki entegrasyon süreçlerini netleştirmek açısından tartışılmaktadır.Araştırma, Ankara'daki Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneğine üye ya da yakın ilişki içerisindeki Iraklı Türkmenlerle yapılan anket çalışması ve derinlemesine görüşmelere dayanmaktadır. Araştırmanın başında, Türkmenlerin entegrasyon sürecinde güçlü sosyal ağlara sahip olmalarının Ankara'da ev ve iş piyasası, sosyal güvenlik, sağlık ve eğitim gibi sistemlere katılım sağlamalarını kolaylaştırdığı düşünülmüştür. Sonuç olarak; Türkmenlerin entegrasyon sürecinde sosyal ağlarla birlikte, kültür ve dil benzerliğinin önemli bir rol oynadığı ve daha önemlisi Türk vatandaşlığının sosyal yaşama entegrasyonda hayati önemi haiz ve entegrasyonu kolaylaştırıcı bir faktör olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the integration process of Iraqi Turkomans living in Ankara and how social networks effect these processes. The reasons of their migration from Iraq after 1980s and the migration process are also discussed in order to clarify their level of integration in Turkey.The research for this thesis is based on the analysis of questionnaires and in-depth interviews that were done with the members of Iraqi Turks Culture and Assistance Association and who have close relations with it. It was thought that strong networks among family members and friends would be a facilitating factor for their integration to different aspects of social life such as housing and labour market, social security and health system, education system in Turkey. It is found that besides social networks; cultural and linguistic similarities of Turkomans plays an important role for their integration process. More importantly, acquiring Turkish citizenship is a crucial factor to participate to social life and makes integration easier.