Ebeveynlerin çocuklarda gümüş diamin florür tedavisine yönelik algilarinin belirlenmesi
Determination of parental perceptions towards silver diamine fluoride treatment in children
- Tez No: 788432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK BULDUR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı; okul öncesi çocukların ebeveynlerinin gümüş diamin florür (GDF) tedavisine bağlı dişsel renk değişikliğine yönelik algı ve kabul edebilirliklerinin incelenmesidir. Çalışma grubu Nisan 2022-Temmuz 2022 tarihleri arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalı kliniğine başvuran okul öncesi dönemindeki çocuk hastalar ve ebeveynlerinden oluştu. Veri toplama araçları olarak; sosyodemografik veri ve ağız sağlığı davranışları formu, Gümüş Diamin Florür Dişsel Renk Değişikliği Ebeveyn Algısı Anketi (Parental Perceptions of Silver Diamine Fluoride Dental Color Changes Questionnaire), Diş Hekimliğinde Yetişkin Okuryazarlığının Hızlı Tahmini (REALD-30), Erken Çocukluk Çağı Ağız Sağlığı Etki Ölçeği (ECOHIS), Dental Estetiğin Psikososyal Etkisi Anketi (PIDAQ) kullanıldı. Ebeveynlerin gümüş diamin florür tedavisine bağlı dişsel renk değişikliğine yönelik algılarına ve kabul edebilirliklerine etki eden faktörleri inceleyen bir yol model oluşturuldu. Yol model, beş içsel (ebeveyn ağız sağlığı okuryazarlığı, ebeveyn ağız sağlığı davranışları, çocuk ağız sağlığı davranışları, ağız sağlığına bağlı yaşam kalitesi ve GDF kabul edilebilirliği) ve iki dışsal (ebeveyn sosyoekonomik seviye ve dental estetiğin psikososyal etkisi) değişkenlerinden oluştu. Kavramsal modelin uyumluğunu test etmek için yapısal eşitlik modellemesi ve yol analizi kullanıldı. Yol analizine göre değişkenlerin birbiri üzerine doğrudan, dolaylı ve toplam etkileri bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the perception and acceptability of parents of preschool children for dental discoloration due to silver diamine fluoride treatment. The study group consisted of pre-school children and parents dyads who applied to Department of Pediatric Dentistry, Faculty of Dentistry, Sivas Cumhuriyet University between April 2022 and July 2022. Data collection tools were as follows; sociodemographic data and oral health behaviors form, Parental Perceptions of Silver Diamine Fluoride Dental Color Changes Questionnaire, Rapid Estimation of Adult Literacy in Dentistry 30 (REALD-30), Early Childhood Oral Health Impact Scale (ECOHIS), Psychosocial Impact of Dental Aesthetics Questionnaire (PIDAQ. A conceptual path model was developed to evaluate the effects of parents' perceptions and acceptability of dental discoloration due to silver diamine fluoride treatment. The model consisted of five endogenous (parental oral health literacy, parental oral health behaviors, children's oral health behaviors, oral health-related quality of life and acceptability of silver diamine fluoride) and two exogenous (parental socioeconomic level and psychosocial impact of dental aesthetics) variables. Structural equation modelling and path analysis were used to test the compatibility of the path model. According to the path analysis, direct, indirect and total effects of the variables on each other were also revealed.